دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

عوارض پلاسماجت

عوارض پلاسما جت چه مواردی هستند؟ (درمان)

عوارض پلاسما جت:

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زیبایی برای بسیاری از افراد صافی، شادابی و طراوت پوستشان می‌باشد. پلاسما جت تکنیکی برای جوان‌سازی و زیباتر شدن پوست افراد است.
روشی کم‌خطر و کم عارضه که در مدتی کوتاه آسیب‌های پوستی مانند چین و چروک و جای زخم را رفع می‌کند و همینطور درمان افتادگی پلک با پلاسما جت امکان پذیر است. این تکنیک همینطور می‌تواند برای کمک به ترمیم زخم‌های پوستی و رفع تتوهای قدیمی نیز استفاده شود.

لک‌های روی صورت از عوارضی هستند که بیشترین تاثیر را بر ظاهر فرد گذاشته و به همین علت بیشتر افراد دارای لک، به دنبال راهی برای رفع سریع و راحت‌تر آن‌ها هستند.
اما باید توجه داشت که هر تکنیکی موثر و مفید نیست و حتی امکان دارد مشکلات بیشتری را ایجاد کند و به پوست شما آسیب برساند و حتی عوارض خطرناکی در پی داشته باشد.

پلاسما جت تکنیکی تایید شده از سازمان بهداشت جهانی می‌باشد که به عنوان یکی از تاثیر گذارترین تکنیک‌های درمان تغییر رنگ پوست شناخته شده است. اما پلاسما جت نیز مثل هر روش زیبایی امکان دارد عوارض‌هایی داشته باشد که در ادامه مطلب به بررسی آن پرداخته‌ایم.

عوارض پلاسما جت

در افرادی که از سلامتی کامل برخوردار می‌باشند و شدت آسیب در آن‌ها خفیف یا متوسط است، عوارض پلاسما تراپی چند ساعت بعد از عمل به‌ طور کامل رفع می‌شوند.

عوارض پلاسما جت
عوارض پلاسما جت

قرمزی پوستخارش پوست
احساس گرگرفتگیتورم در ناحیه درمان
ایجاد کبودیحس سوزش
ملتهب شدن پوستلک و قرمزی
عوارض پلاسما جت

اما اگر شدت آسیب‌ها کمی بیشتر باشد امکان دارد این عوارض پلاسما جت تا یک هفته بعد از عمل نیز باقی بمانند. بعد از این مدت همه عوارض ایجاد شده رفع می‌شوند و فرد می‌تواند از زیبایی و جوانی مجدد پوست خود لذت ببرد.
در صورتی ‌که عوارض بیشتر از ۱ هفته یا نهایتا ۱۰ روز ماندگاری داشته باشد، حتما پزشک خود را مطلع سازید.

قرمزی پوست

از آن جهت که پلاسما جت گازی با درجه حرارت بالا می‌باشد، محل درمان بعد از تمام شدن عمل قرمز خواهد شد. این قرمزی امکان دارد از محل درمان نیز بیشتر شده و به قسمت‌های دیگر چهره فرد هم سرایت کند.
اما وجود آن کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. قرمزی پوست از عوارض شایع و بی‌خطر بیشتر تکنیک‌های زیبایی پوست است که نهایتا ظرف ۱ هفته به‌ طور کامل رفع می‌شود.

خارش پوست

خارش در محل درمان از جمله عوارض دیگر پلاسما جت می‌باشد. معمولا پزشک برای از بین رفتن خارش محل درمان داروهای ضد خارش را تجویز می‌کند.
اما اگر پزشک دارویی برای فرد تجویز نکرده باشد، مصرف خودسرانه دارو به ‌هیچ‌ وجه پیشنهاد نمی‌شود. در چنین مواردی فرد باید خارش را تحمل کرده و در صورتی ‌که حد آن از تحمل فرد خارج شد، حتما با مشورت پزشک از پمادهای موضعی یا سایر داروهای ضد خارش استفاده کند.

احساس گرگرفتگی

گرمای پلاسما جت موجب ایجاد گرما و گرگرفتگی در محل درمان می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس سرد در محل درمان با پلاسما جت ممنوع می‌باشد.
البته این گرگرفتگی و گرما آن‌قدر آزاردهنده نیست که نتوان آن را تحمل کرد. علاوه بر این اثرات آن نهایتا ۱ الی ۲ روز بعد از عمل رفع خواهد شد.

تورم در ناحیه درمان

تورم در ناحیه درمان و نواحی اطراف آن از عوارض شایع پلاسما جت می‌باشد. این تورم معمولا جزئی بوده و به ‌سختی قابل تشخیص خواهد بود. اما در برخی موارد امکان دارد کمی شدیدتر باشد.
تورم ناحیه درمان با درد همراه نیست و به همین علت به ‌جز تغییرات جزئی و موقتی که در ظاهر فرد ایجاد می‌کند، خطر دیگری در پی نخواهد داشت.

ایجاد کبودی

کبودی از عوارض شایع پلاسما جت نمی‌باشد. اما امکان دارد در برخی افراد دیده شود. کبودی محل درمان معمولا به شکل خون‌مردگی‌های ریز قرمز رنگ می‌باشد و آن‌قدر شدید نیست که نگران‌کننده باشد.
این کبودی امکان دارد به سایر نواحی نیز کشیده شود. اما معمولا جزئی بوده و همراه دیگر عوارض ایجاد خواهد شد در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

حس سوزش

حس سوزش در نواحی تابش پلاسما و محل زخم‌ها، از جمله رایج‌ترین عوارض پلاسماجت می‌باشد. در این موارد نیز پزشک برای کنترل سوزش و تحمل‌پذیر شدن آن امکان دارد مصرف دارویی را برای فرد تجویز کند.
اما تاکید می‌کنیم که تا زمانی ‌که پزشک دارویی تجویز نکرده، به ‌هیچ وجه مصرف خودسرانه هیچ دارویی را شروع نکنید.

ملتهب شدن پوست

معمولا قرمزی پوست ناحیه درمان با التهاب همراه است. بنابراین هر زمان که قرمزی رفع شد، التهاب ناحیه درمان نیز از بین خواهد شد.
این التهاب کاملا طبیعی بوده و امکان دارد همراه با گزگز، خواب‌رفتگی یا احساس بی‌حسی باشد. احساس این موارد کاملا موقتی بوده و ظرف ۱ هفته بعد از عمل از بین می‌رود.

لک و قرمزی پس از پلاسما جت پلک

درمان لک و قرمزی پس از پلاسماجت پلک در اثر ترمیم زخم، لک زخم یا اسکار ایجاد خواهند شد. آسیب دیدن لایه عمیق پوستی که درم پوست نامیده می‌شود، موجب ایجاد لک زخم خواهد شد.
آسیب به لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم، در بیشتر اوقات موجب به وجود آمدن لک نخواهد شد. اسکار منجر به تغییر ساختار در لایه‌های عمیق پوست که نتیجه نهایی آن، تغییر شکل یا رنگ در لایه سطحی پوست است، می‌شود.

عوارض پلاسما جت بینی چیست؟

عوارض پلاسما جت بینی در صورتی که پزشکی با تجربه و متخصص در این زمینه را انتخاب کنید که در خصوص استفاده از دستگاه پلاسماجت تخصص کافی را داشته باشد و نیز کلینیک و مرکز درمانی که از آن استفاده می‌کنید معتبر بوده و از دستگاه‌های استاندارد برای پلاسما جت بینی استفاده کنند، بسیار کم خواهد بود.

عوارض پلاسما جت بینی در این مورد، به عوارضی سطحی از جمله تورم، قرمزی، سوزش و التهاب محدود می‌شوند که همگی آن‌ها موقتی بوده و بعد از گذشت مدت زمانی بعد از عمل، رفع می‌شوند.

عوارض پلاسما جت صورت چگونه است؟

به دلیل اینکه در پلاسما از جراحی و تکنیک‌های تهاجمی استفاده نمی‌شود بیشتر افراد دچار عارضه‌ی خاصی نخواهند شد به طوری که میتوان گفت عوارض پلاسما جت صورت در مقایسه با متدهای مشابه بسیار کمتر خواهد بود. اما به طور کلی امکان ایجاد حساسیت‌های پوست در بعضی موارد امکان خواهد داشت مخصوصا در زمانی که بیماران به مراقبت های بعد از آن توجه کافی نداشته باشند.

جای زخم پلاسما جت بینی و پلک چقدر ماندگار است؟

عمل پلاسما جت (plasmajet) با تحریک سلول‌های غشای پوستی، از جهت ایجاد حرارت انجام خواهد شد. اما امکان دارد از خود بپرسید آیا این تکنیک درمانی موجب ایجاد جای زخم پلاسما جت بینی و پلک خواهد شد و آیا جای زخم پلاسما جت بینی و پلک در آن باقی خواهد ماند؟

برای پاسخ به این دو سوال باید گفت اساس کار این روش زیبایی صورت، سوزاندن ذرات کوچک در سطح پوست بوده که باعث ایجاد زخم‌های ریزی به صورت نقطه نقطه خواهد شد.
بنابراین در پاسخ به سوال اول باید توجه داشت که جای زخم پلاسما جت بینی و پلک در اثر استفاده از این تکنیک، با هر نوع دستگاهی که به کار گرفته می‌شود به صورت نقاط ریز ایجاد می‌شود.

آیا جای زخم پلاسما جت بینی و پلک باقی می‌ماند؟

موضوع دیگری که باید در رابطه با جای زخم پلاسما جت بینی و پلک به آن توجه داشت، بیان این موضوع است که آیا جای زخم آن باقی خواهد ماند یا خیر؟
به صورت کلی می‌توان گفت جای زخم پلاسماجت بینی و پلک می‌تواند بهبود پیدا کند اما برای این کار، مراقبت از پوست نقش مهمی را در آن دارد.
به همین علت نیاز است پس از اجرای روش پلاسما جت روی بینی، پلک و جای دیگر در بدن برای بازسازی پوست شما، یک دوره مراقبتی از پوست خود داشته باشید تا بتوانید از پوست حساس خود در این زمان محافظت کرده و روند بازسازی آن را به خوبی به آخر برسانید.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که استفاده از یک متخصص زیبایی معتبر و دستگاه‌های پلاسما جت مناسب می‌تواند در روند ایجاد جای زخم پلاسما جت بینی و پلک از مهم‌ترین عوامل موثر شناخته شوند.

آیا پلاسما جت دردناک است؟

این تکنیک بدون هیچ دردی صورت می‌گیرد بنابراین افراد در حین عمل هیچ دردی را احساس نخواهند کرد. برای انجام آن معمولاً از بی‌حس‌‌کننده موضعی استفاده خواهد شد و بسته به اینکه کدام قسمت از بدن تحت درمان قرار خواهد گرفت امکان دارد به‌ صورت تزریقی یا به‌ شکل کرِم بی‌حس‌کننده استعمال شود.

حین پلاسما جت هیچ دردی احساس نمیکنی
عوارض پلاسما جت

به‌عنوان ‌مثال اگر قصد از انجام پلاسما جت از بین بردن خال باشد باید از تزریق مواد بی‌حسی موضعی استفاده شود و اگر برای بهبود یافتن چین ‌و چروک‌های پلک مورد استفاده قرار گیرد مناسب‌تر است از کرم بی‌حس‌کننده برای آن ناحیه استفاده شود.
زمان استفاده از کرم بی‌حسی موضعی حدود نیم ساعت پیش از شروع درمان خواهد بود. زمانی ‌که پلاسما جت با پوست برخورد می‌کند امکان دارد بر اثر گرمایی که ایجاد می‌کند موجب ایجاد احساس گرما شود.

بعضی افراد که آستانه درد کمتری دارند امکان دارد دچار ناراحتی کمی شوند که به‌ محض به اتمام رسیدن عمل پلاسماتراپی این درد نیز به پایان خواهد رسید.
همینطور لازم است بدانید که نواحی اطراف چشم، بینی و دور دهان به این دلیل که پوست حساس‌تری دارند امکان دارد درد بیشتری را تحمل کنند.
لازم به ذکر است که میزان درد لزوماً ربط و نسبت مستقیمی با میزان عوارض پلاسماجت بینی یا سایر نواحی حساس که به آن‌ها اشاره شد، ندارد.

چه افرادی نباید پلاسما جت پلک انجام دهند؟

 • افرادی که ابتلا به صرع دارند.
 • بانوانی که باردار هستند.
 • افرادی که در بدن خود دارای مفصل‌های فلزی مصنوعی هستند.
 • افرادی که در قلب خود باطری قلب (پیس میکر) دارند.
 • افرادی که پلک آن‌ها به طور مداوم التهاب دارد.
 • افرادی که در ناحیه درمان دارای ضایعات و زخم‌های پوستی هستند.
 • افرادی که به سرطان ابتلا دارند.
 • افرادی که واریس دارند.
 • افرادی که دارای ناراحتی‌های استخوانی هستند.

مراقبت‌های بعد از پلاسما برای کاهش عوارض پلاسما جت

 • تمامی پیشنهادهای پزشک خود را به خوبی انجام دهید تا نتایج خوبی بدست آورید.
 • حداقل تا ۴۸ ساعت پس از انجام پلاسما می‌توانید از کمپرس سرد برای بهبودی استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از پلاسما جت برای رفع عوارض
عوارض پلاسما جت

 • پس از ۴۸ ساعت می‌توانید صورت خود را به آرامی بشویید.
 • حداقل تا ۷۲ ساعت پس از انجام پلاسما جت بهتر است هنگام خوابیدن سر را با زاویه ای ۳۰ درجه بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
 • چند روز اول پس از انجام پلاسما جت از وازلین و یا پمادهای سوربولن با تجویز پزشک استفاده کنید.
 • به مدت ۱ هفته پس از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نکنید.
 • تا ۱ هفته پس از پی آر پی از مصرف سیگار پرهیز کنید.
 • تا ۲ هفته پس از انجام پی آر پی در معرض مستقیم خورشید قرار نگیرید و برای بیرون رفتن از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. همینطور زمانی که مدت طولانی‌تری در بیرون از منزل قرار دارید حتما از عینک و کلاه آفتابی استفاده نمایید.
 • حتما ۲ هفته بعد برای معاینه به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

هزینه پلاسما جت چقدر است؟

هزینه پلاسما جت بینی در شهرهای مختلف متفاوت است و عوامل زیادی در تعیین هزینه این عمل موثر هستند. امکان دارد فرد برای نتیجه مطلوب به چند جلسه درمانی نیاز داشته باشد که در چنین مواردی هزینه مورد نیاز افزایش می‌یابد. از دیگر عواملی که بر هزینه پلاسما جت بینی تأثیر دارند می توان به مهارت جراح، هزینه بیمارستان، مرکزی که جراحی در آن انجام می شود و نوع پلاسما جت اشاره کرد.

نتیجه‌گیری در مورد عوارض پلاسما جت

در یک جمع بندی کلی می‌توان اشاره کرد که پلاسما جت، یکی از تکنیک‌های جدید برای جوانسازی پوست می‌باشد که با دستگاه های پیشرفته اعم از PlexR ، Plasma Fibroblast و … صورت می‌گیرد.
این تکنیک زیبایی با سوزاندن ذرات ریز پوستی، عمل از بین بردن چین و چروک را انجام می‌دهد. جای زخم پلاسما جت بینی و پلک یکی از مشکلاتی می‌باشد که در این تکنیک زیبایی ایجاد می‌شود.

البته در این تکنیک، پوست زخم نمی‌شود بلکه برای بازسازی پوست، سوراخ‌های ریزی ایجاد خواهد شد. اما این تغییرات پوستی می‌تواند طی یک دوره ۱۰ روزه با مراقبت‌های پوستی و پیروی از نکات و توصیه‌های متخصص زیبایی رفع شود.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض پلاسما جت

اثرات پلاسما جت بینی تا چه مدتی ماندگار است؟

اثرات پلاسما جت بینی مثل جراحی دائمی نمی‌باشد. اما در صورتی ‌که توصیه ‌های پزشک را به‌ خوبی رعایت کنید، نتایج آن تا سال‌ها باقی می‌مانند. اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، نتایج پلاسماجت بینی تا ۲ سال ماندگار خواهند بود.

چه زمانی عوارض پلاسما جت بینی خطرناک است؟

در زمانی که هر کدام از عوارض پلاسما جت بینی بیشتر از ۱۰ روز زمان ببرد یا در این مدت شدید تر شوند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته چنین شرایطی به ندرت اتفاق خواهد افتاد و اگر شما برای انجام پلاسماجت بینی به یک کلینیک معتبر مراجعه نمایید، می توانید از بی خطر بودن این روش اطمینان کامل بدست آورید.

هزینه خدمات پلاسماجت پوست چقدر است؟

همانطور که مطلع هستید خدمات زیبایی دارای هزینه های قطعی و مشخصی نیستند چون بسته به یک سری موارد داد که هنگام مشاوره پیش از عمل این هزینه مشخص می شود خواهد داشت.

ایا پلاسماجت دائمی است؟

بدون شک ماندگاری نتایج پلاسما جت از روش‌های جراحی کمتر خواهد بود. چراکه در این روش تغییرات بنیادین در پوست، پلک یا بینی فرد ایجاد نمی‌شود و تنها مشکلات ظاهری که مربوط به پوست این نواحی می‌شوند، برطرف خواهند شد.

ایا پلاسما جت درد دارد؟

تورم ناحیه درمان با درد همراه نیست و به همین دلیل به‌جز تغییرات جزئی و موقتی که در ظاهر فرد ایجاد می‌کند، خطر دیگری نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *