دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

تخلیه ژل لب با آنزیم

تخلیه ژل لب با آنزیم هیالورونیداز (بهترین روش)

یکی از اعضای صورت که در برخورد اولیه بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد، پس از چشم‌ها لب‌ها است. لب‌های برجسته و قرینه، در زیباتر شدن چهره بسیار موثر هستند. این روزها، افراد زیادی را می‌بینیم که برای اصلاح ساختار لب و برجسته شدن آن، تزریق ژل لب را انجام می‌دهند. تزریق ژل، اگر به دست یک پزشک متخصص و ماهر و به صورت اصولی در کلینیک دکتر خیرالهی انجام گیرد، می‌تواند بهبودی‌های ظریف، جذاب و جوان کننده‌ای را برای فرد ایجاد کنند

متاسفانه، تمامی عمل‌های تزریق ژل لب مطابق آنچه برنامه ریزی شده بود، پیش نمی‌روند. اگر از نتایج تزریق ژل لب خود ناراضی هستید، لازم نیست که 6 الی 18 ماه صبر کنید تا ژل به طور طبیعی حل شود.
بسیاری از پزشکان عمل تخلیه‌ ژل لب ارائه می‌دهند، یک عمل ساده که برای برگرداندن نتیجه‌ی یک تزریق نادرست و ناخوشایند ژل به لب و یا نتیجه‌ای غیرطبیعی و یا بیش از اندازه در ظاهر لب انجام می‌شود.

در چه مواقعی باید تخلیه ژل لب انجام داد؟

در بسیاری از مواقع که افراد اقدام به تزریق ژل می‌کنند، از عوارض و نتیجه نهایی آن آگاه نمی‌باشند. علاوه بر این موضوع دلایل زیادی وجود دارد که منجر به تخلیه ژل می‌شوند، از جمله این علت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

در چه مواقعی باید تخلیه ژل لب انجام داد

در صورت پشیمانی یا عدم رضایت

پس از تزریق لب امکان دارد از عمل انجام شده راضی نباشید. پس از گذشته چند روز و کم شدن التهابات، فرم اصلی لب خود را نشان می‌دهد. بسیاری از افراد با وجود هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اند از نتیجه کار راضی نبوده و تصمیم به تخلیه ژل می‌گیرند.

بروز حساسیت

بسیاری از افراد امکان دارد به مواد تزریق شده و ابزار کار آلرژی داشته باشند. این حساسیت در صورتی که شدت پیدا کند و پس از گذشت چند روز درمان نشود منجر به تخلیه ژل خواهد شد.

عدم تقارن

اگر قصد دارید که در هر دو لب بالا و پایین تزریق ژل انجام دهید، باید به یک اندازه و کاملا قرینه این کار انجام شود. انجام این کار به مهارت پزشک شما هم بستگی دارد، اگر پزشک تجربی باشد احتمال خطا بسیار زیاد خواهد بود. البته این عامل نمی‌تواند به یک عامل مخرب و غیر قابل درمان تبدیل شود.
بلکه اگر تزریق ژل به صورت نامتقارن باشد می‌توان با استفاده از تزریق اصلاحی و با پرداخت هزینه جداگانه آن را درمان کرد. از این جهت بهتر است به منظور پیشگیری از تخلیه ژل لب از مراجعه به کلینیک‌های غیر معتبر پرهیز کنید.

ایجاد کیست، توده و فرورفتگی

در بسیاری از موارد احتمال ایجاد توده و کیست در بعضی از نقاط لب وجود دارد. این عارضه امکان دارد تا چند هفته بعد از تزریق باقی بماند. اما اگر ماندگاری آن بیش از یک هفته طول کشید باید برای بررسی و درمان بیشتر به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری از مواقع پزشک تصمیم می‌گیرد تا تخلیه ژل را انجام دهد.

تزریق بیش از اندازه ژل لب

لب‌ها نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره فرد دارند. از این جهت تزریق بیش از اندازه ژل به لب‌ها می‌تواند زیبایی و جلوه آن‌ها را از بین ببرد. لب‌ها بیش از هر عضو دیگری در معرض دید قرار دارند، تزریق به آن‌ها هم باید به اندازه و مشخص شده باشد تا جلوه طبیعی و فرم زیبای خود را از دست ندهد. این عامل معمولا یکی از رایج‌ترین علت‌هایی است که افراد را به سمت تخلیه ژل می‌برد.

ایجاد عفونت

در صورتی که تزریق ژل لب را در یک کلینیک حرفه‌ای و با پزشک متخصص و معتبر انجام دهید، میزان عفونت به شدت در آن کم می‌شود. البته علاوه بر این موضوع به نوع فیلر تزریق شده و وسایل و ابزار کار هم بستگی دارد.

اثر تیندال

فیلری که به لب تزریق می‌شود یک ژل شفاف می‌باشد، در صورتی که نور به آن برخورد کند در انعکاس به صورت آبی رنگ دیده می‌شود. این عارضه اثر تیندال نامیده شده و به ندرت در مراجعه کنندگان دیده شده است.

انواع روش‌های تخلیه ژل لب

روش‌های متنوعی برای تخلیه ژل لب وجود دارد که هر کدام با توجه به شرایط شخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بعضی از این روش‌ها امکان دارد نسبت به بقیه تهاجم کمتری داشته باشند. در ادامه به اصلی ترین تکنیک‌های تخلیه ژل اشاره می‌کنیم.

انواع روش‌های تخلیه ژل لب

تخلیه ژل لب به وسیله سوزن

برای ژل‌های اسید هیالورونیک که غلظت ناچیزی دارند، می‌توان از روش تخلیه ژل لب با سوزن استفاده کرد. از این تکینک برای تخلیه کیست‌هایی که حاوی مواد مایع و یا نیمه جامد هستند نیز استفاده خواهد شد. قابلیت کاربرد نیدل‌های تخلیه کننده، به نوع و غلظت ژل‌های تزریق شده بستگی دارد.

تخلیه ژل لب با سونوگرافی

در مبحث تکنیک‌های تخلیه ژل لب به مواردی مثل کیست، توده و ضایعات سفت شده اشاره کردیم که با ایجاد برش‌های ریز می‌توان آن‌ها را استخراج کرد. اصلی‌ترین نکته در این باره این است که باید جای این گونه ضایعات به طور دقیق مشخص شود؛ مخصوصا توده‌هایی که در عمق بافت قرار گرفته‌اند.

از طرفی، تشخیص توده و یا کیست بودن ضایعه ایجاد شده نیز کاملا به نتیجه سونوگرافی بستگی خواهد داشت. بر اساس نتایج سونوگرافی پزشک متوجه می‌شود که آیا باید ژل لب را از طریق دهان و یا از راه پوست خارج کند.

تخلیه ژل لب با تزریق آنزیم

برای تخلیه ژل‌های هیالورونیک اسید می‌توان از تکنیک تزریق آنزیم هیالورونیداز استفاده نمود. این آنزیم عملکردی بر عکس ژل‌های هیالورونیک اسید دارد و موجب تجزیه ژل لب می‌شود. در نتیجه با گذشت زمان ژل‌ها از بین رفته و ناحیه تحت درمان به حالت عادی بر می‌گردد. برای تزریق آنزیم از سوزن‌های مخصوص استفاده خواهد شد.

تخلیه ژل لب با جراحی

تکنیک‌هایی که تا اینجا گفته شد برای زمانی مفید هستند که از ژل‌هایی با غلظت کم استفاده شده باشد. از طرفی، در مواردی که ژل‌های ماندگارتر مثل ژل‌های سیلیکونی و یا فیلرهایی مثل Radiesse، Bellafill و Sculptra به کار برده شود، نمی‌توان از تکنیک‌های معمول و آنزیم برای تخلیه ژل لب استفاده نمود.

در چنین شرایطی باید با استفاده از بی حسی موضعی و ابزار جراحی، ناحیه مورد نظر را برش داده و فیلر را از لایه‌های لب خارج کنند. بخیه‌های حاصل از جراحی به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند که البته امکان به جا ماندن جای آن‌ها وجود خواهد داشت.

از بین بردن ژل لب به کمک گرما

مسئله ای که وجود دارد این است که، آیا از بین بردن ژل لب به کمک گرما امکان پذیر است؟ بیشتر متخصص ها پس از تزریق این ژل توصیه می کنند که در روز های اول تزریق، از انجام فعالیت هایی مثل ورزش های شدید و سونا پرهیز نمایید.
وقتی که به طور مداوم و به مدت طولانی با دمای زیاد و گرمای بالا در تماس هستید، این احتمال وجود دارد که کمی ژل فرمش را تغییر دهد و شما را از نتیجه دل خواهتان دور نماید.

چه مدت پس از تخلیه ژل لب می‌توان مجدداً ژل تزریق نمود؟

ممکن است بعد از تخلیه ژل لب، دچار کبودی و قرمز در ناحیه لب شوید. برای تزریق مجدد محدودیتی وجود ندارد، اما توصیه می‌شود صبر کنید تا کبودی و قرمزی از بین برود و بعد از آن اقدام به تزریق مجدد ژل کنید.
صبر کردن در مواردی که لب دارای تورم است، اهمیت زیادی دارد زیرا ساختار لب با تورم کمی به هم می‌ریزد. دقت داشته باشید برای تخلیه ژل لب به فوق تخصص پلاستیک مراجعه نمایید.

کاندیدای مناسب تخلیه ژل لب با آنزیم چه کسانی هستند؟

تمام افراد برای استفاده از آنزیم هیالورونیداز مناسب نیستند. قبل از هر چیز لازم است که پزشک، سوابق شما را بررسی کند و به عدم وجود حساسیت به عوارض ناخواسته آن اطمینان کسب کند. زیرا امکان دارد بعضی از افراد، دچار واکنش‌های آلرژیک در مواجه با آن شوند. در صورتی که شما قبل از این، اقدام به تزریق ژل لب و استفاده از فیلرها در قسمت‌هایی از بدن کرده‌اید، از نتیجه آن راضی نبوده و مطمئن هستید که به هیالورونیداز حساسیت ندارید، می‌توانید کاندیدای مناسبی برای استفاده از آن باشید.

لازم است توجه داشته باشید که این درمان، با استفاده از تزریق صورت می‌گیرد و درد خاصی احساس نخواهید کرد. البته در مواردی امکان دارد پزشک برای اطمینان از اینکه هیچ عارضه دردناکی در انتظار بیمار نباشد، اقدام به استفاده از بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر کند.

مراقبت‌های بعد از تخلیه ژل لب

در نهایت، برای اطمینان از کسب بهترین نتیجه، لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مراقبت‌های بعد از تخلیه ژل لب

  • تا ۱۲ ساعت پس از تخلیه ژل لب، از مواد آرایشی استفاده نکنید.
  • تا دو هفته پس از درمان، از نوشیدن الکل، ورزش‌های سنگین، حمام آفتاب و قرار گرفتن در سرمای شدید پرهیز کنید.
  • کمپرس سرد می‌تواند در بهبود کبودی بسیار تاثیرگذار باشد.
  • از مصرف آسپیرین تا ۲ روز پس از درمان پرهیز کنید.
  • در صورتی که شاهد هرگونه علائم پیش‌بینی نشده بودید، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی تخلیه ژل لب با آنزیم

آنزیم هیالورونیداز ساده‌ترین راه برای رفع اثر فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک کرده است؛ اما باید توجه داشت که امکان دراد تزریق هیالورونیداز عوارض جانبی نیز در بر داشته باشد. ممکن است به علت اینکه حاوی محصولات حیوانی است باعث به وجود آمدن واکنش آلرژیک در بیمار شود.

هزینه تخلیه ژل لب چقدر است؟

هزینه تخلیه ژل لب و آنزیم هیالورونیداز مورد نیاز برای حل کردن ژل‌های اسید هیالورونیک بر اساس عوامل مختلفی از جمله مارک خاص هیالورونیداز مورد استفاده، غلظت و ضخامت ژلی که قرار است حل شود و تعداد جلسات لازم متفاوت خواهد بود.
در کل، هزینه‌ی ماده آنزیم هیالورونیداز در هر تزریق نسبت به ژل‌های صورت ارزان‌تر است. با این ‌وجود ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای کسب نتایج مطلوب امکان دارد بیش از یک جلسه مورد نیاز باشد.

در مواردی که ژل‌ها بر پایه‌ی هیالورونیک اسید نیستند، تنها راه برای اطمینان از کم شدن نتایج نامطلوب، صبر کردن برای جذب یا متابولیزه شدن آن توسط بدن می‌باشد. در برخی موارد، عمل جراحی برای رفع کامل ژل‌ها ضروری است. به همین علت در هنگام انتخاب ژل صورت، ژل‌های اسید هیالورونیک، ایمن‌ترین انتخاب هستند زیرا به راحتی قابل برگشت می‌باشند.

پرسش و پاسخ در مورد تخلیه ژل لب

آیا امکان تخلیه ژل لب است؟

تخلیه ژل لب برای افرادی که ژل‌های غلیظ هیالورونیک اسید را تزریق کرده اند، در یک جلسه امکان پذیر نیست و این افراد معمولا نیاز به چند جلسه تزریق آنزیم پیدا خواهند کرد.

آیا تخلیه ژل لب درد داره؟

اگر پیشنهاد تخلیه ژل لب خود را دارید، نیاز است که به یک پزشک حاذق و متخصص مراجعه کنید تا تزریق آنزیم به درستی انجام شود. این تکنیک سرپایی و کاملا بدون درد است.

آیا می‌توانم دوباره در همان ناحیه تخلیه شده، تزریق ژل داشته باشم؟

بله، صرفاً به این خاطر که ژل لب یا بخش دیگری از بدن را تخلیه کرده‌اید دلیل نمی‌شود که نتوانید برای آن قسمت‌ها دوباره از تزریق ژل استفاده نمایید.

آیا ماساژ دادن ژل به حل شدن آن کمک می‌کند؟

ماساژ می‌تواند، بدن را تحریک کند تا ژل لب را با سرعت بیشتری حل کند. اما در عمل، استفاده از چنین تکنیکی زمان زیادی می‌برد (به چند هفته ماساژ شدید نیاز است).

5/5 - (7 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *