دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی صورت بهترین روش جوانسازی پوست

فهرست محتوا نمایش

بالا رفتن سن و پیری شاید طبیعی‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین اتفاقی باشد که برای همه‌ی افراد اتفاق خواهد افتاد. هایفوتراپی چیست؟ هایفوتراپی درمانی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. این روش از موفق ترین درمان‌های ضد پیری صورت است که امکان لیفت آن را بدون نیاز به جراحی فراهم می‌کند.

روش‌های درمانی غیر جراحی دوره نقاهت ندارد یا بسیار کوتاه‌تر نسبت به روش‌هایی با جراحی است، اما نتایج بدست آمده از آن به اندازه روش‌های جراحی دوام و ماندگاری ندارند. هایفوتراپی از سونوگرافی برای ایجاد گرما در سطح عمیق پوست بدون آسیب به آن استفاده می‌کند. این گرما به سلول‌های پوست آسیب وارد می‌کند و بدن تلاش به ترمیم آن می‌کند.

برای انجام این کار، بدن با تولید کلاژن به رشد مجدد سلول کمک می‌کند. کلاژن ماده‌ای در پوست است که به آن ساختار و قابلیت ارتجاعی می‌بخشد. متخصصان پوست هایفوتراپی را برای علائم خفیف تا متوسط و ​​یا زودرس پیری و چین و چروک‌هایی با عمق کم و سطحی توصیه می‌کنند.

هایفوتراپی صورت چیست و آیا می‌توان هایفوتراپی را جایگزین لیفت صورت کرد؟

هایفوتراپی صورت یا امواج متمرکز شده فراصوت با شدت بالا یکی از درمان‌های زیبایی برای پوست می‌باشد که باعث لیفت شدن آن و از بین بردن چین و چروک‌ها می‌شود. در واقع روشی جایگزینی برای لیفت صورت می‌باشد که درد ندارد و در این روش از انرژی فراصوت با ایجاد گرما استفاده می‌شود تا تولید کلاژن پوست را بالا ببرند.

کلاژن‌ها وظیفه‌ی استحکام بافت‌های بدن از جمله پوست را دارند؛ بنابراین این اتفاق باعث می‌شود که پوستی سفت‌تر و بدون چین و چروک داشته باشیم. سال 2008 نخستین باری بود که از هایفوتراپی صورت برای درمان‌های زیبایی استفاده شد.

در فرایند هایفوتراپی صورت مراحل جوانسازی به لیفت کردن و سفت کردن پوست گردن، چانه و ابرو و بهبود خطوط و چروک‌های سطح قفسه سینه کمک می‌کند. در هایفوتراپی صورت یا هایفوتراپی صورت لایه SMAS مورد هدف قرار می‌گیرد که سبب لیفت شدن و جمع شدن ماهیجه و پوست بر اثر ایجاد حرارت نقطه ای در اعماق لایه‌های زیرین پوست می‌شود.

مزایای هایفوتراپی صورت

روش درمانی هایفوتراپی صورت یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های بدون جراحی و غیرتهاجمی لیفت صورت است و مزایای زیادی دارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

مزایای هایفوتراپی صورت

 • تنها 1 الی 3 جلسه درمانی برای رسیدن به نتایج دلخواه کافی می‌باشد.
 • نتایج هایفوتراپی صورت حدود ۱ الی ۲ سال ماندگاری خواهد داشت.
 • جلسات درمانی کوتاه مدت است و بین ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان می‌برد.
 • درمان آسان، بی‌دغدغه و بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری می‌باشد.
 • نیاز به بستری ندارد و بصورت سرپایی انجام می‌شود.
 • می‌تواند باعث افزایش ماندگاری نتایج جراحی‌های زیبایی دیگر مانند لیفت شود.
 • می‌تواند با روش‌های دیگر درمانی مانند میکرونیدلینگ هم انجام شود.
 • روشی بی‌خطر و ایمن برای انسان می‌باشد.(هیچ نوع اشعه ای ندارد)
 • هیچ عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی‌کند.
 • مراقبت قبل از درمان یا پس از درمان خاصی نیاز ندارد.
 • رفع نازکی پوست در افرادی که پوست کاغذی شکل دارند.
 • هزینه‌ آن نسبت به جراحی بسیار کمتر است.
 • بدون استفاده از تزریق و برش‌، خونریزی، کبودی، درد(نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد) و پانسمان می‌باشد.

هزینه‌ هایفوتراپی صورت

این روش در مقایسه با روش‌های جراحی مانند جراحی لیفت صورت بسیار مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود. در نهایت، هزینه هایفوتراپی به منطقه تحت درمان، موقعیت جغرافیایی و تعداد کل جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نیاز بستگی دارد. به طور مثال فردی که قصد انجام لیفت طرح لبخند و همینطور اصلاح طرح چانه را دارد، با فردی که درخواست هایفوتراپی صورت برای کل صورت را دارد متفاوت است.

هایفوتراپی صورت کدام لایه‌های پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

در هایفوتراپی صورت (Facial hypotherapy) از امواج فراصوت برای هدف قرار دادن ۳ لایه مختلف پوستی استفاده می‌شود که شامل:

سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی (SMAS)

به لایه‌ای از بافت پوست گفته می‌شود که جراحان پلاستیک در عمل لیفت پوست صورت از آن برای کشیدن پوست استفاده می‌کنند.
انرژی هایفوتراپی صورت با ایجاد گرما پوست را تحریک و آن را برای تولید کلاژن و الاستین آماده می‌کند و موجب سفت کردن پوست زیرین می‌شود. این عمل باعث لیفت فوری پوست می‌شود. به دلیل تدوام تشکیل کلاژن، بهبود پوست همچنان در طی ۲ الی ۳ ماه بعدی ادامه خواهد داشت.

لایه درم تحتانی ( که در بالای لایه SMAS قرار دارد)

هایفوتراپی صورت با بازسازی کلاژن و الاستین در لایه‌های پوست بدن یا صورت، موجب بهبود چین و چروک و لیفت پوست و جوانسازی آن خواهد شد.

لایه درم فوقانی

تولید کلاژن و الاستین در لایه درم فوقانی باعث بهبود چین و چروک و بسته شدن منافذ پوست می‌شود. خاصیت کشسانی و ناهمواری بافت پوست نیز بهبود خواهد یافت.

مراحل انجام هایفوتراپی صورت

ابتدا پزشک متخصص محل مورد درمان را مشخص کرده و آن را تمیز می‌کند. سپس با استفاده از کرم بی‌حس کننده بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد. پزشک ژل مخصوص که همان ژلی است که در سونوگرافی از آن استفاده می‌شود را روی پوست شما قرار می‌دهد و روند درمان از این طریق آغاز خواهد شد.

مراحل هایفوتراپی صورت

متخصص با استفاده از مانیتور دستگاه امواج را تنظیم کرده و آن را آماده استفاده می‌کند. امواج فراصوت با پالس‌های کوتاه و مکرر به محله مورد نظر فرستاده می‌شوند. این درمان ممکن است ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان ببرد و در نهایت دستگاه از روی پوست برداشته می‌شود. این روند 1 الی چند بار تکرار می‌شود تا به نتیجه دلخواه و مورد نظر برسید.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی عبارتند از:

پس از هایفوتراپی از قرار دادن کمپرس‌های سرد و یخ روی محل‌های تحت درمان پرهیز کنید. این موارد می‌توانند اندکی از اثرات مثبت هایفوتراپی بکاهند.
پس از جلسه‌ی درمانی نیازی به مصرف مسکن‌ها نیست، چون خبری از درد نخواهد بود.
بلافاصله پس از اتمام جلسه می‌توانید آرایش کنید. البته از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی که امکان دارد موجب تحریک پوست شوند، پرهیز کنید.
وکس، اپیلاسیون، بند انداختن و موارد این چنینی از ۳ روز بعد از هایفوتراپی قابل انجام هستند.

چه کسانی نمی‌توانند از روش هایفوتراپی صورت استفاده کنند؟

 • خانم‌های باردار یا شیرده نمی‌توانند از این روش استفاده کنند و بهتر است آن را به پس از زایمان خود مهول کنند.
 • افرادی که دارای زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان هستند باید از انجام این روش خودداری کنند.
 • افرادی که دارای پروتز فلزی یا استنت قلبى در بدن خود هستند.
 • افرادی که دارای بیماری صرع هستند.
 • افرادی که دارای دیابت نیز نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

کاربردهای هایفو‌تراپی صورت

فواید هایفوتراپی صورت برای استفاده‌های زیبایی و جوا‌ن‌سازی پوست بسیار زیاد است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • لیفت کردن پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب
 • لیفت گونه‌ها، ابروها (افتادگی ابرو) ، پلک‌ها و غبغب
 • بهبود وضعیت خط چانه و زاویه دار کردن فک و صورت
 • لیفت و سفت کردن پوست صورت
 • خطوط پنجه کلاغی (خطوط ریز اطراف چشم)
 • خطوط مبهم فک
 • منافذ بزرگ پوست
 • رفع تیرگی و سیاهی دور چشم
 • اصلاح طرح لبخند (خطوط نازولابیال) لاغری موضعی و لیفت شکم کلاژن سازی لاغری موضعی و لیفت پهلوها

انواع دستگاه هایفوتراپی صورت

انواع دستگاه هایفوتراپی صورت به 4 دسته تقسیم می‌شوند که شامل :

انواع دستگاه هایفوتراپی صورت

دستگاه اولترا و دلتا

یکی از مدرن‌ترین دستگاه‌های از بین بردن چین و چروک و سفت شدن پوست بدون جراحی ، درد و خونریزی می‌باشد. که هر دو دستگاه Ultra و Delta از منوهای یکسان برخوردار هستند. کارتریج هر دو دستگاه یکسان می‌باشد. اولترا دارای دو مدل ۶۰۰ و ۸۰۰ وات است که هرکدام دارای قیمت‌های متفاوت می‌باشند.

دستگاه هایفوتراپی صورت سه بعدی

نسل جدید هایفوتراپی صورت دستگاه سه بعدی است.یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه این است که ۱۱ شات را همزمان انجام انتقال می‌دهد.

دستگاه هایفوتراپی صورت ۶ بعدی

یکی از جدیدترین و بروزترین دستگاه‌ها هایفوتراپی صورت ۶ بعدی می‌باشد. این فناوری از ۶ زاویه مختلف سلول‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مزیت استفاده از دستگاه ۶ بعدی نسبت به سایر دستگاه‌ها این است که کاملا بدون درد می‌باشد. هایفوتراپی صورت ۶ بعدی چربی‌های ناحیه غبغب و گردن را براحتی از بین می‌برد و باعث فرم‌دهی و باریک‌تر شدن چهره نیز می‌شود.

دستگاه دابلو

دستگاه دابلو کمترین آسیب رسانی را به پوست افراد می‌رساند باعث ایجاد هیچ نوع سوختگی و یا لکی نخواهد شد. لیفتینگ پوست بیشتر با این روش انجام می‌شود لیفت صورت بعد از هر جلسه به وضوح احساس و قابل مشاهده می‌باشد.

تفاوت دستگاه هایفوتراپی صورت ۳ بعدی ، ۴ بعدی و ۶ بعدی در چیست؟

تفاوت بعد دستگاه‌ها در تعداد لاین شات‌های آن می‌باشد. برای جوانسازی صورت دستگاه هایفوتراپی صورت ۳ بعدی ۳ ردیف ، دستگاه ۴ بعدی ۴ ردیف و دستگاه هایفوتراپی صورت ۶ بعدی ۶ ردیف از پوست را لیفت می‌کند.
یکی از جدیدترین دستگاه‌های هایفوتراپی صورت دستگاه هایفوتراپی صورت ۶ بعدی می‌باشد که به تازگی وارد بازار شده است و تفاوت این دستگاه با سایر دستگاه‌ها در نوع هندپیس‌شان می‌باشد که این دستگاه علاوه بر هندپیس جوانسازی پوست، لاغری بدن و واژینال بانوان را دارا می‌باشد.

هایفوتراپی صورت یا جراحی لیفت صورت؟

هایفوتراپی صورت یا جراحی لیفت صورت

از نظر هزینه و خطرات احتمالی هایفوتراپی صورت در مقایسه با جراحی لیفت بسیار کمتر است، اما ماندگاری و نتیجه آن کمتر است و احتمالا در طی سال‌های بعد از انجام هایفوتراپی صورت به تکرار درمان نیاز داشته باشید. هایفوتراپی صورت در مقایسه با حراحی لیفت بدون جراحی، خونریزی، بیهوشی، دوران نقاحت است.

عوارض هایفوتراپی صورت چیست؟

تمام روش‌های درمانی زیباسازی صورت و بدن با تعدادی از عوارض جانبی محتمل همراه هستند. با این حال بیشتر عوارض هایفوتراپی صورت خفیف و موقتی بوده مانند قرمزی، تورم، بی‌حسی، کبودی که وقوع بعد از درمان طبیعی است و طی چند ساعت بعد از درمان برطرف می‌‌شود.

حس خفیف سوزن سوزن شدن نیز ممکن است طی چند هفته باقی بماند. البته در حدی نخواهد بود که شما را اذیت کند. بعد از تمام شدن جلسه، شما می‌توانید بلافاصله کلینیک را ترک کرده و به انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود بپردازید.

ماندگاری هایفوتراپی صورت

ماندگاری و میزان اثربخشی هایفوتراپی صورت به عواملی زیادی بستگی دارد. مثل سن، میزان افتادگی و شل بودن پوست، سلامت عمومی، سبک زندگی، ژنتیک، برنامه ورزشی، نوع رژیم غذایی و مقدار رشته‌های کلاژن ذخیره شده در پوست که همه این موارد می‌توانند ماندگاری هایفوتراپی و میزان اثرات درمانی را کاهش یا افزایش دهند. ماندگاری آن بین ۶ ماه تا ۳ سال بعد از هایفوتراپی صورت قابل مشاهده است.

میزان تهاجمی بودن و زمان ریکاوری در هایفوتراپی صورت

پس از اتمام جلسه درمان، بیمار بلافاصله قادر به بازگشت به فعالیت‌های روزانه خود خواهد بود و نیاز به انجام هیچ مراقبت خاصی نخواهد بود.
عوارض هایفوتراپی صورت بسیار کم است و فقط ممکن است پوست افراد بعد بعد از درمان، کمی قرمز به نظر برسد، اما قابل ذکر است که هر گونه آثار قرمزی در عرض چند ساعت ناپدید می‌شود.
ورم خفیف برای چند روز بعد از عمل و یا خارش و حساسیت به لمس، برای چند روز تا چند هفته بعد از عمل، بعنوان عوارض هایفوتراپی صورت کاملا طبیعی است، این حالات به طور معمول، موقتی هستند و بعد از مدتی از بین می‌روند.

چند جلسه هایفوتراپی صورت مورد نیاز است؟

بسیاری از پزشکان متخصص برای گرفتن بهترین نتیجه توصیه می‌کنند در سال اول ۳ جلسه‌ی درمانی برای بیمار انجام شود و برای حفظ نتیجه هایفوتراپی صورت در سال‌های بعدی نیز ۱ الی ۲ جلسه‌ توصیه می‌شود.

هایفوتراپی صورت در چند جلسه انجام می‌شود

تعداد جلسات بسته به درخواست بیمار قابل تغییر می‌باشد، اما براساس تجربه تعداد جلسات ذکر شده بهترین نتایج را حاصل می‌کنند. همچنین برای تحریک تولید کلاژن، پزشکان استفاده از محصولات آرایشی خاص را توصیه می‌کنند.

عمل هایفوتراپی صورت چه مدت طول می‌کشد؟

کل زمان لازم برای لیفت صورت با هایفوتراپی صورت بدون جراحی به سطحی از صورت که باید تحت درمان قرار گیرد، بستگی دارد.
به طور میانگین، زمان لازم برای هایفوتراپی صورت بخش پیشانی حدود ۳۰ دقیقه و برای کل صورت هر فرد حدود ۹۰ دقیقه است. البته این زمان ممکن است برای افراد مختلف با سنین مختلف متفاوت باشد.

آیا روش هایفوتراپی صورت ایمن است؟

تکنولوژی هایفوتراپی صورت (HIFU) با سونوگرافی یکی است اما تنظیمات و همینطور تاثیرات این دو با هم متفاوت است. بنابراین از ایمن بودن این روش مطمئن باشید. اولتراسوند از ۵۰ سال قبل تاکنون در پزشکی فعالیت داشته است.

آیا درمان هایفوتراپی صورت دردناک است؟

حس درد با توجه به دستگاه مورد استفاده برای درمان، ناحیه مورد نظر و آستانه درد فرد متفاوت است. هایفوتراپی صورت دردناک نیست و یا درد بسیار خفیفی دارد، اما کاملا قابل تحمل است. بعضی از بیماران اثرگذاری درمان را به صورت پالس‌های الکتریکی کوچک یا سوزن‌سوزن شدن خیلی خفیف حس می‌کنند.
دستگاه با سرعت عکس‌برداری سریع و فواصل کوتاه بین عکس‌ها را نشان می‌دهد. بلافاصله بعد از درمان ممکن است دچار قرمزی یا تورم شوید که به مرور چند ساعت از بین می‌رود.

هایفوتراپی صورت مردان

مردان هم مانند زنان علاقه دارند تا از روش‌های مختلفی برای از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی صورت خود استفاده کنند در حقیقت پوست مردان به دلیل سر وکار داشتن با استرس‌های روزانه و کاری و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفتن زودتر از پوست بانوان دچار چین و چروک می‌شود آقایان هم برای جوانسازی پوست صورت می‌توانند از روش هایفوتراپی صورت استفاده کنند.

پرسش و پاسخ در مورد هایفوتراپی صورت

آیا هایفوتراپی صورت برای پوست تیره هم قابل انجام است ؟

بله خوشبختانه هر تیپ پوستی می تواند از روش هایفوتراپی صورت استفاده کند .

آیا انجام هایفوتراپی صورت خطرناک است؟

دستگاه هایفوتراپی صورت با سونوگرافی یکی است اما تنظیمات و اثرات این دو با هم کاملا متفاوت هستند. بنابراین از ایمن بودن این روش جوانسازی مطمئن باشید و هیچ خطری برای پوست شما نخواهد داشت.

آیا هایفو واقعا تاثیر دارد؟

بله تاثیر هایفو بر روی پوست جهت فرم دهی صورت ، جوانسازی ، لاغری ، رفع غبغب و … فوق‌العاده می‌باشد.

زمان مشاهده نتایج هایفوتراپی چه موقع است؟

پس از انجام هایفوتراپی، نتایج به مرور زمان ایجاد خواهد شد و تغییرات تا 6 ماه بعد از آن کامل خواهد شد.

هایفوتراپی در چند جلسه انجام می شود؟

این پرسش پاسخ‌های متفاوتی دارد و با توجه به میزان آسیب دیدگی پوست این جلسات مشخص می شوند. بسیاری از مراکز در طول سال سه جلسه پیشنهاد می‌شود .برای نتایج درمان هایفو در سال‌های بعد نیز باید یک یا دو جلسه به کلینیک مورد نظر مراجعه کنید تعداد جلسات می‌توانند تغییر کند اما بهترین نظر را پزشک متخصص خواهد داد.

آیا هایفوتراپی می‌تواند جایگزینی برای جراحی زیبایی صورت باشد؟

تأثیر هایفوتراپی برای جوانسازی پوست نیز دقیقاً بر روی همان لایه عمقی از پوست اعمال می‌شود که عمل جراحی زیبایی بر آن اثر می‌کند. اما هایفوتراپی هرگز نمی‌تواند نتایج لیفتینگ صورت که با استفاده از جراحی زیبایی به دست می‌آید را تکرار کند. عمل هایفوتراپی یک انتخاب بسیار خوب برای افرادی که حاضر به انجام عمل جراحی نیستند و یا بیمارانی که می‌خواهند ماندگاری آثار حاصل از جراحی زیبایی را افزایش دهند، می‌باشد.

چند جلسه درمانی نیاز دارم؟

تعداد جلسات جوان سازی پوست با هایفوتراپی توسط پزشک شما تعیین می‌شود، اما تنها با یک یا دو جلسه می‌توان به نتایج خوبی دست پیدا کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *