دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

لیزر موهای کرکی

لیزر موهای کرکی با کدام دستگاه مناسب‌تر است

فهرست محتوا نمایش

موهای نازک و کرکی همانطور که از نامش پیداست موهایی هستند که ظریف‌تر کم رنگ‌تر و همچنین نرم‌تر از موهای عادی می‌باشند. این مدل موها معمولا در صورت، بازو، شکم، کمر و دیگر نقاط بدن وجود دارند.
رهایی از موهای کرکی صورت یا هر ناحیه از بدن به طور دائمی می‌تواند بسیار سخت باشد. بدلیل اینکه از یک طرف عوامل مختلفی همچون ژنتیک و تغییرات هورمونی موجب رشد این موها می‌شوند و از طرف دیگر انواع درمان‌های دیگر که می‌تواند موهای زائد بانوان را کم کند و از بین ببرد؛

امکان دارد روی موهای کرکی اثر چندانی نگذارد. باید بدانید که در بعضی موارد، موهای کرکی صورت از بین نخواهد رفت و فقط کمتر یا روشن‌تر می‌شوند.
لیزر موهای زائد، برای موهای زائد تیره و ضخیم نسبت به موهای روشن و نازک و کرکی مؤثرتر می‌باشد. انرژی لیزر در صورتی می‌تواند به خوبی جذب پوست شود و فولیکول‌های مو را بسوزاند که تار مو ضخیم و تیره باشد.

با وجود اینکه که لیزر موهای کرکی بطور قطعی پاسخگو نیست؛ اما با این حال برای این کار استفاده می‌شود. در این صورت مراجعه کننده برای رفع موهای زائد کرکی با لیزر به تعداد جلسه‌های لیزر بیشتری نیاز دارد.

بهترین دستگاه مناسب برای لیزر موهای کرکی

لیزر الکساندرایت (تکنولوژی کیوسوئیچ)

این تکنولوژی در بعضی برند دستگاه‌های جدید همچون کندلا و دکا وجود دارد که بهترین دستگاه لیزر موهای زائد می‌باشد. لیزر الکس برای افراد با پوست روشن و موی تیره تاثیرگذاری مثبتی نیز می‌گذارد.

دستگاه مناسب لیزر موهای کرکی

لیزر مدیواستار اسکلپیون

این دستگاه برای انواع مختلف پوستی و تمامی افراد با هر رنگ پوست و ضخامت مو تاثیری مثبت دارد و تنها نیاز است که فولیکول‌های مو دارای رنگدانه باشند.

الکترولیز (تکنولوژی ترکیبی از لیزر و فرکانس رادیویی)

در این تکنولوژی بر خلاف لیزر که رنگدانه‌های مو را هدف قرار می‌دهد، اینبار سلول‌های موجود در فولیکول مو مورد هدف قرار گرفته و تخریب می‌شوند. بنابراین این روش مناسب هر طیف رنگ پوست و مویی می‌باشد. البته سرعت کار و زمان جلسه درمانی طولانی‌تر از لیزر است.

IPL (نوعی پرتو تقویت شده)

این تکنولوژی در دستگاه‌های لیزر خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع کاربرد آن در کم کردن سرعت رشد مو می‌باشد.

شرایط لیزر موهای کرکی

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد لیزر می‌باشد. برای رفع موهای زائد شرایطی وجود دارد، در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد لیزر نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد. این شرایط عبارتند از:

ضخامت موهای زائد بدن

برای اینکه لیزر بتواند به بهترین نحو تاثیر خود را بگذارد موهای زائد بدن باید ضخامت زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل می‌توان متوجه شد که لیزر موهای کرکی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

تیره بودن موهای زائد بدن

برای انجام لیزر موهای زائد تیره بودن موها از اهیمت بسیار زیادی برخوردار است. اما این موضوع به این معنی نیست که لیزر بر روی موهای روشن تاثیری نخواهد گذاشت. لیزر موهای زائد رنگی به کمک دستگاه لیزر مو امکان پذیر و انجام پذیر است.

پوست روشن

لیزر موهای زائد بر روی موهای روییده شده در پوست‌های روشن بهترین نتیجه را می‌گیرد. البته امروزه با وجود دستگاه دایود این مشکل نیز رفع شده است. این مدل دستگاه روی پوست‌های تیره بهترین اثربخشی را دارد. دلیل این موضوع طول موج قوی‌تر این دستگاه می‌باشد.

لیزر موهای کرکی صورت و بدن چگونه صورت می‌گیرد؟

لیزر برای رفع موهای کرکی در کلینیک دکتر خیرالهی با استفاده از یک پرتو با شدت بالا فولیکول مو را مورد هدف خود قرار می‌دهد و آن را از بین خواهد برد. اما به بافت‌های دیگر آسیبی وارد نمی‌کند.
اگر فولیکول مو کاملا از بین رفت، رشد مو هم کاملا متوقف می‌شود. اما در مواردی فولیکول مو بطور کامل از بین نرفته فقط ضعیف شده و رشد مو هم کندتر و ضعیف‌تر می‌شود. در این موارد پس از گذراندن مدتی درمان با لیزر، رشد موها بسیار کمتر و ضخامت آن‌ها نیز نازک‌تر خواهد شد.

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای کرکی

 • اپیلاسیون و اپیدمی قبل از انجام لیزر ممنوع است.
 • شیو کردن موها ۲۴ ساعت پیش از انجام لیزر ضروری است.
 • از مصرف کرم‌های لایه‌بردار ۱ هفته قبل از لیزر خودداری کنید.
 • عدم برنزه کردن پوست
 • پیشگیری از قرارگیری در مقابل نور آفتاب
 • منع در مصرف کافئین و دارو

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای کرکی

 • خودداری از برنز کردن و قرارگیری در مقابل نور آفتاب تا ۲۴ ساعت بعد از استفاده از لیزر
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد و سوزش

مراقبت های بعد از لیزر موهای کرکی

 • خودداری از انجام ورزش‌های سنگین
 • خودداری از صدمات احتمالی
 • اجتناب از گرم‌شدن پوست
 • منع مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی ۲۴ تا ۴۸ ساعت
 • نوشیدن آب فراوان

الکترولیز یا لیزر کدام یک در رفع موهای کرکی مناسب‌تر است؟

هر دو روش الکترولیز و لیزر، تکنیک‌هایی برای رفع موهای زائد نازک و کرکی (fluffy hair laser) می‌باشند، اما با هم تفاوت دارند. لیزر الکس تنها برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند موثر می‌باشد.
انرژی لیزر به رنگ دانه‌ها می‌تابد و امکان دارد پوست تیره را بسوزاند. به همین علت برای افراد با رنگ موهای روشن تاثیرگذار نیست.

اگر از دسته افرادی هستید که پوست روشن با موهای زائد تیره نیستید، جای هیچ نگرانی نیست. در سال‌های گذشته و با پیشرفت علم در فناوری الکترولیز که تلفیقی از فرکانس رادیویی و لیزر می‌باشد.
گزینه مناسبی برای رفع موهای کرکی می‌باشد در این تکنیک برخلاف آن چه در لیزر اتفاق می‌افتد، به جای رنگدانه، سلول‌های موجود در فولیکول مو مورد هدف قرار گرفته و تخریب می‌شوند.

اما برتری لیزر نسبت به روش الکترولیز در سرعت و سهولت آن است. مثلا لیزر موهای کرکی چانه معمولا حدود ۱۵ دقیقه زمان خواهد برد و به ۴ الی ۸ جلسه و با فاصله ی یک ماه در میان نیاز دارد. اما هر جلسه ی الکترولیز بیشتر از یک ساعت زمان می‌برد تا همان ناحیه را پوشش دهد.

تعداد جلسات درمانی برای لیزر موهای کرکی

تعداد جلساتی که برای رفع موهای کرکی نیاز است حداقل بین ۸ الی ۱۲ جلسه است. با توجه به اینکه حجم موهای زائد کرکی صورت و بدن در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد؛
بنابراین ممکن است نیاز به جلسات بیشتری باشد. برای حذف موهای زائد از طریق لیزر کندلا، پیشنهاد می‌شود فاصله جلسات بین ۲ الی ۴ هفته باشد.

تعداد جلسات لازم لیزر موهای کرکی

از نکات حائز اهمیت لیزر موهای کرکی توسط دستگاه الکساندرایت کندلا برای تعیین فاصله جلسات، تشخیص چرخه رشد موها می‌باشد. در این صورت پزشک متخصص پوست با تشخیص میزان رشد موهای کرکی، فاصله بین جلسات را تنظیم خواهد کرد.
از آن جهت که دستگاه پیشرفته لیزر الکساندرایت کندلا به سیستم خنک‌کننده با اسپری کریوژن مجهز است؛ بنابراین پس از هر پالس بلافاصله هوای خنک دمیده می‌شود و تأثیر قابل‌توجهی در کاهش درد به همراه دارد.

مزایای لیزر موهای کرکی

 • سرعت بالا در از بین بردن موهای کرکی
 • کم شدن دائمی موهای کرکی
 • روشی ایمن و بی خطر
 • زیبایی و حفظ بافت پوست

علت عدم پاسخ‌دهی موهای کرکی نسبت به موهای ضخیم به لیزر چیست؟

برای درک بهتر کارایی لیزر تصور کنید اگر در یک روز آفتابی لباس تیره بپوشید چقدر گرمتان می‌شود، چون نور خورشید فوراً جذب هر چیز تیره و رنگی شده و باعث تولید حرارت می‌شود.
اما وقتی لباس سفید و روشن می‌پوشید، احساس خنکی به شما دست می‌دهد زیرا نور از پارچه سفید انعکاس پیدا می‌کند و جذب آن نخواهد شد. کار لیزر این همین است.

به همین دلیل حذف موهای کرکی با لیزر در صورتی امکان پذیر است که رنگ موها تیره و رنگ پوست روشن باشد. لیزر روی موهای کرکی بلوند، قرمز یا خاکستری اثری نخواهد گذاشت.
این موها حاوی ملانین کافی برای مورد هدف قرار گرفتن توسط لیزر را ندارند. البته بعضی از مراجعین که موهای قهوه ای روشن دارند امکان دارد کاهش جزئی در رشد مو را تجربه کنند اما موهای کرکی روشن با لیزر کندلا الکس به طور کامل از بین نمی‌رود.

عوارض لیزر ناشی از حذف موهای کرکی

لیزر کندلا الکس بهترین تاثیر را بر روی موهای تیره، درشت و ضخیم دارد، چون مقدار زیادی ملانین در این نوع موها ذخیره شده است، انرژی ناشی از لیزر به سرعت توسط موها جذب می‌شود که موجب درمان بدون عوارض لیزر با تاثیرگذاری بالا می‌باشد.
اگر موهای کرکی شما به رنگ بلوند، خاکستری یا سفید هستند، بهتر است از لیزر استفاده نکنید.

چون لیزر نه تنها روی موهای روشن تاثیری ندارد بلکه ممکن است عوارض جانبی بیشتری نیز به همراه داشته باشد. تکنولوژی لیزر کندلا الکس با هدف قرار دادن رنگدانه موهای کرکی عمل می‌کند.
اگر رنگدانه کافی در موها وجود نداشته باشد امکان دارد پس از جلسات لیزر دچار سوختگی یا زخم دائمی شوید، بدون اینکه موهای کرکی شما کاهش یابد.
به طور معمول لیزر راه حل مناسبی برای رفع موهای روشن و سفید نمی‌باشد، اما اگر موهای کرکی تیره روی صورت شما وجود داشته باشند، لیزر کندلا الکساندرایت برای شما موثر خواهد بود.

آیا لیزر موهای کرکی را ضخیم می‌کند؟

در کل درمان با لیزر به خصوص دستگاه IPL در بعضی موارد می تواند موجب رشد بیشتر مو شود. درست است، انواع خاصی از موها می‌توانند تحریک شده و بعد از لیزر کردن بیشتر رشد کنند یا ضخیم تر شوند. اما نگران نباشید، اگر موی شما مناسب لیزر نباشد، متخصصان کندلا به شما این موضوع را خواهند گفت و شما می تونید به گزینه های جایگزین فکر کنید. اما در هر صورت نمی توان درباره این موضوع پیش از بررسی شرایط فرد نظر قطعی داد و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

پرسش و پاسخ در مورد لیزر موهای کرکی

آیا تمام دستگاه های لیزر مو قادر به حذف موهای کرکی هستند؟

در بعضی موارد، دستگاههای لیزر مو قادر به از بین بردن موهای کرکی نیستند. اگر موهای کرکی آنقدر نازک یا روشن باشند که انرژی لیزر را جذب نکنند؛ قابل درمان نیستند. دستگاههای لیزرمو معمولی فقط روی موهای ضخیم تر و تیره تر تاثیرگذار هستند. بنابراین برای از بین بردن این نوع موهای نازک و کرکی باید از جدیدترین فناوری های لیزر که در دستگاههای پیشرفته مانند لیزر کندلا الکساندرایت ۲۰۱۹ به کار رفته، استفاده شود.

رشد موهای ضخیم تر و تیره تر پس از لیزر موهای کرکی؟!

این اتفاق فقط در صورت تبحر نداشتن متخصص لیزر و تنظیمات نادرست شدت انرژی می افتد. با مطالعه کامل در خصوص بایدها و نبایدهای از بین بردن موهای زائد با لیزر به خوبی به این موضوع پی می برید.

آیا موهای کرکی که بعد از لیزر تیره و ضخیم شده اند با لیزر مو از بین می روند؟

لیزر موهای زائد معمولا موهای کرکی را بعد از ۸ الی ۱۲ جلسه به طور دائم از بین می برد. اگر پس از اتمام جلسات، موهای کرکی ضخیم تر و تیره تر شدند، باید دوره ی درمانی را افزایش دهید و برای جلسات بیشتر لیزر به کلینیک خود مراجعه کنید. در این شرایط موها تیره تر و ضخیم تر شده اند و همان طور که توضیح داده شد، لیزر روی موهای ضخیم و تیره تاثیر بیشتر و سریع تری دارد. به این ترتیب این کرک ها با ۴ تا ۵ جلسه بیشتر کاملا از بین می روند.

چرا لیزر موهای کرکی زیاد رضایت بخش نیست؟

مکانسیم لیزر موهای زائد این گونه است؛ اشعه لیزر به ریشه و رنگدانه موها می‌رسد و گرمای لیزر باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود. وقتی مو ضخیم و تیره باشد، لیزر موهای زائد بهترین عملکرد را دارد و روی رنگدانه‌ها تاثیر می‌گذارد اما وقتی موها کرکی و نازک باشد رنگدانه‌ای نیست که اشعه لیزر روی آن تاثیر بگذارد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی