دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو

ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو

یکی از مزایای ماساژ سر این است که باعث تحریک جریان خون شده و رشد موها را سریع می‌کند. اما اینکه آیا می‌توان بعد از کاشت مو سر را ماساژ داد یا نه در جواب باید گفت که ماساژ سر بعد از کاشت مو به گرافت‌ها آسیب وارد کرده و به این ترتیب به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید برای آشنایی بیشتر با ماساژ سر بعد از کاشت مو و نکات مربوط به آن در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 ماساژ سر بعد از کاشت مو

پس از کاشت مو با توجه به اینکه پوست سر ملتهب می‌شود و در حال ترمیم می‌باشد، گرافت‌های کاشته شده بسیار حساس می‌باشند به همین دلیل ماساژ پوست سر بیشتر از مفید بودن مضر می‌باشد. فقط زمانی می‌توانید پوست سر خود را بعد از کاشت مو ماساژ دهید که پوست سرتان به صورت کامل بهبود یابد و با مشورت پزشک خود ماساژ پوست سر را می‌توانید شروع کنید.

زمان ماساژ سر بعد از کاشت مو

زمان ماساژ سر بعد از کاشت مو

ماساژ بلافاصله بعد از کاشت مو کاملا اشتباه است، چرا که در دو هفته اول گرافت‌های مو در جای خود محکم نشده‌ و خطر آسیب به آن ها در هنگام ماساژ سر وجود دارد. از عیب های دیگر ماساژ سر بعد از کاشت مو این است که درصورتی که دستان شما آلوده باشد در اثر ماساژ گرافت ها دچار عفونت می‌شوند. پس دقت کنید حتی اگر سر خود را ماساژ هم ندید در صورت خارش پوست سر به آرا می‌انگشتان خود را بر روی پوست سر خود بزنید دقت کنید که به هیچ عنوان سر خود را نخارانید. لازم به ذکر است که مدت زمان بهبودی پوست سر در افراد مختلف متفاوت بوده ولی به طور کلی بین 4 الی 6 هفته بعد از کاشت مو پوست سر بهبود می‌یابد. دقت کنید که پس از گذشت مدت زمان ذکر شده باز برای ماساژ سر با پزشک خود مشورت کرده و با حساسیت زیادی این کار را انجام دهید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

از موارد مهم مراقبت بعد از کاشت مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم ورزش و فعالیت های شدید

در چند روز اول بعد از کاشت مو به دور از استرس و اضطراب استراحت کنید و تا دو هفته از انجام هر گونه ورزش و فعالیت شدید خودداری کنید چرا که افزایش فعالیت شدید موجب افزایش فشار خون در پوست سر شده و این افزایش فشار خون برای گرافت‌های تازه کاشته شده می‌تواند مضر باشد. هم چنین انجام بعضی از فعالیت‌های فیزیکی مثل خم کردن سر به سمت پایین، دراز کشیدن و نشستن و دویدن نیز باعث افزایش فشار خون در پوست سر می‌شود.

سعی کنید که در هفته اول پیاده روی کنید و پس از سپری شدن چند هفته با مشورت پزشک خود می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید. توصیه می‌شود ورزش‌هایی مثل شنا و یا هر ورزشی که باعث تعریق شدید پوست می‌شود را تا زمان بهبودی کامل کنار بگذارید.

  • عدم شست و شو

توصیه می‌شود که بیماران تا حداقل دو روز بعد از جراحی، مو های خود را بشویند مگر اینکه پزشک یک دستور دیگری بدهد. پس از دو روز می‌توانند آهسته موهای خود را با شامپو و آب گرم بشویند.(نحوه صحیح اولین شستن سر بعد از کاشت مو)

  • مواظبت از ایجاد زخم

مشکلاتی مثل زخم حتی در صورتی که پزشک با مهارت باشد باز ممکن است رخ دهد. برای پایین آمدن تورم، استفاده از بعضی از داروهای تجویز شده پس از جراحی و تا زمان رویش فولیکول‌های جدید بسیار تاکید می‌شود.

  • سیگار و مشروبات الکلی را مصرف نکنید.

با توجه به اینکه استفاده از الکل باعث رقیق شدن خون می‌شود و تاثیر منفی در نتیجه‌ی درمان دارد توصیه می‌شود که تا دو هفته پس از کاشت مو از مصرف الکل و نوشیدنی های پرهیز کنید.

 مصرف دخانیات نیز مثل الکل طول دوره بهبودی را بیشتر می‌کند به این صورت که نیکوتین باعث کاهش ظرفیت حمل اکسیژن توسط خون شده و توصیه می‌شود که حداقل یک هفته بعد از کاشت مو سیگار نکشید.

  • خوابیدن در حالت صحیح

با توجه به اینکه فولیکول ها در هفته اول تاثیر پذیر هستند و به دلیل حساس بودن این دوره باید از خم کردن سر و یا قرار دادن سر در موقعیتی نامناسب خودداری کرد. خوابیدن صحیح بعد از کاشت مو مهم است پس دقت کنید که باید در موقع خوابیدن در صورت امکان از یک بالشت نرم استفاده کنید. این کار باعث پیشگیری از تحریک، تورم و خونریزی زیاد می‌شود.

  • تغذیه مناسب و دقت در مصرف مکمل ها

پس از پایان عمل کاشت مو پزشک قرص‌های مختلفی را برای شما تجویز خواهد کرد که از جمله این قرص ها شامل آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضدالتهابی می‌باشند که باعث کاهش خطر عفونت و التهاب ناشی از کاشت مو می‌شوند. دقت کنید که قرص های تجویز شده را درست در بازه‌های زمانی دقیق و طبق توصیه پزشک مصرف کنید.

از دیگر قرص‌هایی که پزشک تجویز می‌کند شامل قرص های مسکن است که آن ها را برای کنترل خارش سر پزشک تجویز خواهد کرد.

نحوه ماساژ سر بعد از کاشت مو

نحوه ماساژ سر بعد از کاشت مو

برای انجام ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو با دقت کامل این کار را انجام دهید. تفاوت ماساژ معمولی با ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو این است که در ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو باید از فولیکول‌های کاشته شده مواظبت کنید. در غیر این صورت، امکان دارد به ترمیم کاشت مو دوباره نیاز داشته باشید. برای ماساژ موهای سر بعد از کاشت مو دو دست خود را گره کرده و پشت سر بگذارید و به آرا می‌کف دست خود را به پوست سر بکشید. البته کار های دیگری هم برای ماساژ پوست سر و جود دارند به عنوان مثال انگشت خود را از طرف موهایی که تازه رشد کرده اند به سمت جلو بکشید.

ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو به همراه کمپرس سرد و گرم

پس از کاشت مو مهم ترین کار ماساژ دادن موهای سر است. قصد ما از ماساژ پوست سر این است که خون در مویرگ های پوست سر جریان داشته باشد با این کار می‌توان مطمئن شد که فولیکول ها خوب تغذیه می‌شوند.
راه های تاثیر گذار برای آسان شدن جریان خون پس از کاشت مو ، استفاده از کمپرس های گرم و سرد است به این صورت که کمپرس ها را به نوبت در فصل های مختلف بر روی پیشانی قرار دهید.استفاده از کمپرس سرد و گرم باعث انقباض و انبساط مویرگ ها می‌شود. باید دست کم پنج روز این کار را برای بهبودی انجام دهید.

سوالات در مورد ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو

آیا بلافاصله بعد از کاشت مو ماساژ پوست سر مجاز است؟

خیر چرا که پس از کاشت مو گرافت ها حساس بوده و ماساژ آن ها طول دوره نقاهت را طولانی می‌کند.

چه زمانی برای ماساژ پوست سر بعد از کاشت مو مناسب می‌باشد؟

بهترین زمان برای ماساژ پوست سر پس از کاشت مو حدود ۷ الی ۱۰ روز بعد از انجام این‌ عمل می‌باشد.

آیا راهی برای تغذیه مو های کاشته شده وجود دارد؟

بله به کمک ماسک های مغذی بعد از کاشت مو می‌توانید برای تغذیه مو های کاشته شده استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *