دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس + درمان سریع

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس + درمان خانگی کوچک شدن چشم:

چشم یکی از اعضای مهم بدن می‌باشد که در ارتباط با دنیای بیرونی و مشاهده پیرامون انسان برای برقراری ارتباطات انسانی نقش کلیدی را بر عهده دارد تزریق بوتاکس برای از بین رفتن مشکلات زیادی مفید است و کمک زیادی به رفع آن‌ها می‌کند. اما امکان دارد برای نواحی حساسی مثل چشم‌ها خطراتی هم به دنبال داشته باشد. یکی از عوارض جانبی بوتاکس کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس می‌باشد. سم بوتولینوم موجود در تزریق بوتاکس موجب فلج عضلات در ناحیه‌ی تزریق شده می‌شود.

اما با تزریق صحیح، این تزریق می‌تواند از انقباض عضلاتی که موجب ایجاد خطوط سنی مثل چین و چروک پیشانی، پای کلاغ و اخم می شوند، پیشگیری کند و احتمال بروز خطرات را تا حد زیادی کم کند.
بنابراین در صورتی که دچار عوارض بعد از تزریق بوتاکس به خصوص کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس شدید این مقاله را از دست ندهید.

علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

تزریق بوتاکس در دور چشم می‌تواند در رفع چین و چروک‌های دور چشم و سیاهی دور آن موثر باشد. ماندگاری تزریق بوتاکس تقریبا ۴ الی ۶ ماه بوده و برای اینکه این تاثیرات ادامه داشته باشد باید پس از ۶ ماه، باید تزریق بوتاکس دوباره صورت گیرد. نکته بسیار مهم این است که تزریق بوتاکس در ناحیه درستی انجام شود تا عارضه‌هایی مثل کوچک شدن چشم پس از تزریق بوتاکس اتفاق نیفتد.
به همین جهت باید تزریق بوتاکس زیر نظر پزشک متخصص و ماهر در این زمینه انجام شود تا عوارض جانبی را برای مراجعه‌کننده به همراه نداشته باشد. همینطور کلینیک‌هایی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند باید دارای مجوز‌های بهداشتی لازم در زمینه تزریق بوتاکس باشند.

همانطور که می‌دانید بوتاکس از نوعی سم به نام بوتولونیوم ساخته می‌شود. این سم در غلظت‌های پایین و در دوز‌های کم به زیر پوست تزریق خواهد شد تا بتواند عضلاتی که دارای انقباض هستند را فلج کند. این عضلات با انقباض خود موجب ایجاد چروک در پوست می‌شوند از این جهت برای از بین بردن چین و چروک‌های روی پوست و یا افتادگی‌های زیر پلک، باید انقباضات از کار بیفتد.
تزریق بوتاکس این کار را برای شما به راحتی انجام می‌دهد. در بعضی از موارد تزریق بوتاکس می‌تواند موجب افتادگی پوست زیر ابرو و یا افتادگی چشم شود.
این عارضه می‌تواند به چند دلیل اتفاق بی‌افتد:

 • مهارت نداشتن پزشک متخصص در تعیین دوز مورد نیاز برای تزریق
 • خطای متخصص در تزریق بوتاکس به منطقه هدف
 • فشار آوردن به محل تزریق و در نتیجه جا به جا شدن بوتاکس

عوامل موثر بر کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

عوامل موثر بر کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس

بعضی از عوارض جانبی بعد از تزریق بوتاکس ناحیه چشم رخ می‌دهند که امری طبیعی است. برخی از این عوارض می‌توانند موجب کوچک شدن چشم شوند؛ از جمله:

تاثیر تورم بر کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس

از این عوارض جانبی می‌توان به تورم و قرمزی اشاره نمود که خطر جدی را به دنبال ندارند و فقط به دلیل ورود سوزن و بوتاکس به ناحیه مورد نظر بروز کرده‌اند. گاهی اوقات این عوارض جانبی شایع موجب کوچک‌تر شدن چشم می‌شوند و معمولا فقط طی چند روز پس از انجام تزریق بوتاکس ناحیه چشم ماندگاری دارد و بعد از گذشت دوره چند روزه به طور کامل فروکش می‌کنند.

با فروکش کردن تورم حاصل از انجام تزریق ناحیه چشم، کوچکی چشم هم از بین می‌رود و اندازه آن به حالت عادی خود بر می‌گردد؛ بنابراین می‌توان گفت که کوچک شدن چشم بعد از تزریق بوتاکس ناحیه چشم موقتی و قابل رفع می‌باشد.

تاثیر خطای پزشک بر کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

خطای یک پزشک یا اپراتور بی‌تجربه می‌تواند منجر به افتادگی پلک شود. شایع‌ترین واکنش منفی به تزریق بوتاکس در دور چشم افتادگی پلک می‌باشد که به آن پتوز یا بلفاروپتوز نیز می‌گویند. حدود 5 درصد از کسانی که بوتاکس می‌کنند دچار افتادگی پلک می‌شوند و اگر یک پزشک ماهر تزریق را انجام دهد، این عدد به کمتر از 1٪ کاهش می‌یابد.

تاثیر محل تزریق بوتاکس در کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس

انتخاب عمق مناسب تزریق بوتاکس برای پیشگیری از مهاجرت سم بوتولینوم بسیار حائز اهمیت است. یک اشتباه محاسباتی جزئی، مثل پایین بردن بیش از اندازه تزریق در عضله اطراف چشم یا پیشانی، می‌تواند موجب افتادگی پلک بعد از بوتاکس شود که کوچک شدن چشم را به همراه دارد.

درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس چگونه است؟

جدا از انتظار، چند تکنیک درمانی امکان دارد کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس را رفع کند:

 • قطره‌های چشم مثل آپراکلونیدین (یوپیدین) که در صورت افتادگی پلک‌ها و نه ابروها می‌تواند کمک کند.
 • بوتاکس بیشتر، که در صورت تزریق در محل مناسب می‌تواند عضلات آرام ابرو را خنثی کند.
 • در نتیجه اگر احساس می‌کنید تزریق بوتاکس برای نیازهای شما مناسب می‌باشد، مطمئن شوید که یک پزشک معتبر و باتجربه را انتخاب کرده‌اید. این بهترین راه برای پیشگیری از مشکلاتی مثل کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس است.

اگر بعد از بوتاکس دچار پلک‌های افتاده و در نتیجه کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس شوید که نادر است می‌توانید منتظر از بین رفتن بوتاکس باشید (حدود شش هفته) تا عادی شود و فرم چشم به حالت اول برگردد. یا امکان دارد برای اصلاح مشکل در نظر بگیرید که برای درمان اضافی با بوتاکس به پزشک مراجعه کنید.

6 راه حل برای پیشگیری از کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس

 • خوب استراحت کنید و استراحت کافی داشته باشید.
 • با پوست پلک و چشم‌ها مدارا کنید و فشار یا مالش ندهید.
 • عضلات چشم خود را ورزش دهید.
 • می‌توانید با حرکت آرام مسواک روی پوست پلک عضله زیرین اون رو تحریک کرد. بعد از آن با دو انگشت زیر ابرو رو نگه دارید و پس از آن چند ثانیه ابرو را بالا بکشید.
 • پوست پلک رو به آرامی ماساژ بدید.
 • تلاش کنید پوست پلک و چشم‌ها را مرتب آبرسانی کنید.
 • مراقب بهداشت و تمیزی پلک‌ها و چشم‌هاتون باشید.
 • شستن صورت بعد از بوتاکس به طرز صحیح

آیا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس قطعی است؟

نه دقیقا همیشه این اتفاق نمی‌افتد. بلکه همانطور که گفتیم در صورت تزریق نادرست امکان دارد این عارضه اتفاق بیافتد. زمانی که مشکل پتوز یا همان افتادگی پلک بر اثر تزریق بوتاکس به وجود می‌آید، علت آن معمولا تزریق این ماده سمی در عمقی کم از عضله پیشانی است که باعث می‌شود پیشانی افراد به سمت پایین ریلکس شود و در نتیجه پلک‌های بالا به سمت پایین افتاده می‌شوند.

آیا کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس دائمی است؟ یا آیا کوچک شدن چشم درمان دارد ؟

آیا کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس دائمی است؟

در پاسخ به این سوال که “آیا کوچک شدن چشم درمان دارد ؟” باید پاسخ داد که :
از آن جهت که تزریق بوتاکس عملی موقتی است در نتیجه عارضه کوچک شدن چشم و یا افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس می‌تواند موقتی باشد و نهایت طی 4 الی 6 هفته از بین برود.
در واقع تاثیر تزریق بوتاکس (botax injection) از 3 الی 7 ماه می‌تواند زمان ببرد. در صورت از بین نرفتن افتادگی پلک‌ها باید به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.
در اثر بروز این مشکل در اثر تزریق بوتاکس می‌توانید از چند درمان دیگر مثل خط چشم آپراکلونیدین (یوپیدین) که می‌تواند به افتادگی پلک‌ها کمک کند استفاده کنید. در واقع کوچک شدن چشم بر اثر تزریق بوتاکس می‌تواند با از بین رفتن اثرات بوتاکس رفع شود.

سایر عوارض بوتاکس دور چشم چیست؟

موارد ذکر شده در زیر از جمله عوارض تزریق بوتاکس دور چشم است که به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها باید هرچه سریع‌تر درمان را شروع کنید:

 پرسش و پاسخ در مورد کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

آیا افتادگی پلک ناشی از بوتاکس را می‌توان به کمک داروهای طبیعی درمان نمود؟

متأسفانه افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس را نمی‌توان به کمک داروهای طبیعی، ورزش‌کردن و درمان خانگی رفع نمود.

آیا می‌توان افتادگی ابرو ناشی از تزریق بوتاکس را درمان نمود؟

افتادگی ابرو می‌تواند برای بیماران بسیار آزاردهنده باشد اما خوشبختانه تأثیر بوتاکس دائمی نیست و ابروها حتی پیش از، از بین ‌رفتن کامل تأثیر بوتاکس شروع به بالارفتن خواهند کرد. این مسئله ۴ الی ۶ هفته زمان می‌برد اما ابروها به طور کامل به جایگاه قبلی خود باز می‌گردند.

آیا افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس برطرف خواهد شد؟

بوتاکس یک درمان موقتی است و تأثیر آن برای ۳ الی ۷ ماه باقی می‌ماند. اما افتادگی پلک معمولاً ظرف مدت ۴ الی ۶ هفته از بین خواهد رفت.

علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس چیست؟

یکی از رایج‌ترین علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس رعایت نکردن دوز تزریق بوتاکس است.

آیا تزریق بوتاکس برای دور چشم، بی‌خطر است؟

متاسفانه آزمایش‌های زیادی در این زمینه انجام نشده است و FDA آن را به طور کامل تأیید نکرده است. به همین دلیل است که پزشکان از موثر بودن آن اطمینان کامل ندارد.

4.8/5 - (27 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *