دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان سریع

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس + علت و درمان سریع

فهرست محتوا نمایش

سمی به نام بوتولینوم در تزریق بوتاکس وجود دارد که باعث فلج شدن می شود. اگر تزریق بوتاکس به درستی انجام شود می‌تواند از انقباض عضله هایی که باعث خط‌های پیری مانند چین و چروک های پیشانی، پنجه کلاغی و خط های اخم می‌شود، جلوگیری کنند. دیگر ماهیچه ها توان آن را ندارند که منقبض شوند، این خط ها کمتر دیده می شوند و به صورت ظاهری جوان تر و صاف تر می دهند.
در تزریق بوتاکس هنگامی که سم تزریق می شود، می تواند به مناطق ناخواسته پخش شود و در بعضی از موارد، ممکن است بعد از تزریق بوتاکس، یکی از عوارض بوتاکس که افتادگی پلک است، را نیز تجربه کنید.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

قسمت پیشانی

زمانی که تزریق بوتاکس به دو قسمت پیشانی و بین چشم ها پخش می شود، تزریق بوتاکس می تواند باعث افتادگی پلک شود که به آن پتوز هم گفته می شود. بوتاکس در قسمت پیشانی تزریق می شود تا بتواند چین و چروک های پیشانی را به حداقل برساند. 
تزریق بوتاکس می تواند از انقباض عضله فرونتالیس که باعث بالا رفتن ابروها می‌شود، جلوگیری کند و نیز از ایجاد خط های اخم افقی جلوگیری می کند.
در بعضی از موارد هم این ظاهر پیشانی صاف را نشان می دهد. در بعضی اوقات هم می‌تواند باعث پایین آمدن ابرو ها شود که پلک‌های بالا را شلوغ می‌کند و باعث می‌شودکه پلک ها افتاده به نظر برسند.

قسمت بین چشم ها

 می توان بوتاکس ابرو را میان ابروها یا درست روی قسمت ابرو تزریق کرد تا خط اخم عمودی که حدود ۱۱ خط بالای بینی به وجود می آورد به حداقل برساند.
 بعضی وقت ها نیز مقدار کمی از بوتاکس به پلک نفوذ می کند و ماهیچه ای که پلک بالا را نگه می دارد و همچنین کف دست بالابرنده فلج می‌شود که اگر این عضله ها فلج شود، پلک فوقانی دچار افتادگی خواهد شد.

چه عواملی باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می شود؟

چه عواملی باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می شود؟چه عواملی باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می شود؟
 • پخش شدن مقداری از ماده بوتاکس در ماهیچه‌های بالا برنده پلک و نیز به  وجود آمدن افتادگی در آن به خاطر ایجاد حالت فلج شدن در عضله‌های پلک
 • تزریق بوتاکس به وسیله کسی که متخصص این کار نمی باشد و باعث می‌شود که تزریق از قسمت های نادرست انجام شده و باعث افتادگی پلک شود.
 • خطا کردن در موقعی که سوزن به سطح پوست نفوذ می کند می تواند برای تزریق عضلات بیشتری را درگیر کرده و در آخر فرد شاهد افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس شود.
 • عدم توجه نکردن به توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از تزریق
 • تزریق بیش از اندازه ی ماده بوتاکس

افتادگی پلک یکی از عوارض بوتاکس محسوب می شود. این عوارض در صورتی رخ می دهد که مواد تزریق شده به قسمت های ناخواسته پخش می شود.
توصیه های بسیار مهمی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارند که اگر شما آنها را رعایت کنید، می‌توانید با خیالی آسوده و راحت از تزریق بوتاکس، برای داشتن پوستی شاداب و جوان لذت ببرید.

درمان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

 افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس اتفاق بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده می باشد، اما این مشکل دائمی نبوده و قابل درمان است.
پزشک متخصص بعد از افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس درباره ی راه کارهای درمان آن با شخصی که تزریق بوتاکس انجام داده صحبت می‌کند.  قطره چشمی برای افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس بسیار موثر می باشد.
 استفاده کردن از قطره چشمی، خارج از دستورالعمل های استفاده‌ از قطره چشمی می باشد، که باید حتما با پزشک متخصص خود درباره ی عوارض احتمالی آن صحبت کنید.

عوارضی که قبل از افتادگی پلک در چشم ایجاد می‌شود چیست؟

 • قبل از افتادگی سنگینی چشم در پلک شما وجود دارد که در تمام روز بدتر می‌شود.
 • شما نمی توانید چشم خود را کامل باز کنید. اگر افتادگی پلک شما شدید باشد، باعث می شود بینایی شما را تحت تأثیر قرار بگیرد.
 • در انجام دادن کارهای روزمره مشکل پیدا خواهید کرد. ممکن است برای آرایش چشم خود دچار مشکلاتی شوید.

نکته هایی که به رفع افتادگی پلک بعد از بوتاکس کمک می کند چیست؟

ماساژ دادن عضله ها

سعی کنید به مدت چند دقیقه در روز پلک خودتان را با پشت مسواک برقی ماساژ بدهید تا عضله ها تحریک شوند و زودتر از حالت فلجی خارج شوند.

قطره های چشمی

آپراکلونیدین قطره های چشمی می باشد که پزشک متخصص امکان دارد برای شما تجویز کند که عضلات چشم شما را سفت تر می‌کند و از حالت بی حسی و فلجی خارج می‌کند. از قطره های چشمی در روز سه بار و هر دفعه ۱ تا ۲ قطره در روز استفاده کنید.

درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 اثرات افتادگی پلک را قطره ایوپیدین کاهش می‌دهد. بعضی از متخصص ها برای رفع افتادگی پلک تزریق بوتاکس اضافی را برای  تحریک عضله های مختلف توصیه می‌کنند.
 ممکن است در این صورت چند واحد به قسمت پیشانی اضافه شود که ممکن است سنگین شدن ابرو را کاهش دهد و نیز چند واحد در زیر ابرو اضافه شود که باعث می شود چشم را کمی بزرگ تر باز کند تا افتادگی پلک کاهش یابد،اما این روش قطعی نیست.
پزشک متخصص برای پایین آوردن میزان افتادگی پلک پس از تزریق  بوتاکس قطره‌ی چشم را برای کسی که تزریق انجام داده تجویز می‌ کند. استفاده کردن از قطره های چشمی هرگز نمی تواند به عنوان یک راه کار درمانی مناسب برای افتادگی های چشم محسوب شود، اما در بعضی از موارد می‌تواند به این روش درمانی و سرعت عمل این روند کمک شایانی نماید.
قطره اپراکلونیدین هم توسط بعضی از پزشک ها، برای درمان افتادگی پلک تجویز می شود که برای استفاده کردن از آن، باید به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید تا آن را برای مصرف تأیید نماید .

چه کاری برای جلوگیری از افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌توان انجام داد؟

چه کاری برای جلوگیری از افتادگی پلک پس از بوتاکس می‌توان انجام داد؟
 • توصیه اول این می باشد که تزریق بوتاکس را در یک مرکز تخصصی معتبر به وسیله پزشک متخصص و یا جراح پلاستیک که تجربه زیادی در زمینه تزریق بوتاکس دارد انجام دهید.
 • توجه داشته باشیدکه به هیچ وجه برای بوتاکس به آرایشگاه‌ها و باشگاه‌ها مراجعه نکنید.
 • از محصولاتی که ارزان قیمت و نامعتبر هستند استفاده نکنید.
 • از پزشک متخصص خود بخواهید تا از یک برند معتبر و تجاری استفاده کند.
 • باید آگاهی کامل به این مسئله داشته باشید که اگر تزریق‌ بوتاکس با برند معتبر انجام شود، حتما می بایست در مکان‌ درست و در عمق مناسبی از قسمت تزریق انجام شود که این مسئله مهم دقیقا به مهارت پزشک متخصص بستگی دارد.
 • اگر شما مراقبت‌های پس از بوتاکس را جدی نگیرید، حتما دچار افتادگی پلک می‌شوید.
 • رعایت کردن بعضی از موارد مانند: اخم نکردن، عدم استفاده از تلفن همراه، دراز نکشیدن و نخوابیدن پس از تزریق بوتاکس، بلند نکردن جسم های سنگین به مدت یک روز، حمام نکردن به مدت ۲۴ ساعت، مالش و ماشاژ ندادن قسمت تزریق، ورزش نکردن و…. می تواند به درمان هر چه سریع تر عوارض های بعد از بوتاکس کمک کند.
 • پزشک متخصص تاکید می‌کند که نباید تا چند روز فشاری به قسمتی که در آن تزریق انجام شده وارد شود چون این فشار نتواند باعث حرکت بوتاکس شود.

آیا بعد از بوتاکس افتادگی پلک خطرناک می‌باشد ؟

افتادگی پلک می‌تواند دو طرفه یا یک طرفه باشد. از علائم افتادگی پلک این می‌باشد که فرد به طور معمولی به مدت ۳ تا ۷ روز از سنگین شدن و افتادگی پلک و یا ابرو گله می‌کند.
بعضی اوقات نیز افتادگی پلک ظریف می باشد اما فرد در پلک خود اصلا احساس سنگین شدن می‌کند و باعث می شود نتواند چشم های خود را به شکل کامل باز کند.
در بعضی از موارد کوچک هم ممکن است افتادگی پلک بسیار شدید باشد و باعث محدودیت دید بشود. افتادگی پلک‌ پس از تزریق بوتاکس ظاهری نامناسب و ناخوشایند را برای فرد به وجود می آورد. گذشت زمان اثرات تزریق بوتاکس از بین می برد و مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی‌ کند. اگر تزریق بوتاکس به شکل نادرست انجام شود می‌تواند برای چشم خیلی اتفاق خطرناکی باشد چون بر اعصاب این قسمت هم تاثیر خواهد داشت. لازم است فرد قبل از انجام تزریق بوتاکس در مورد مهارت پزشک تحقیقاتی انجام دهد.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس و درمان خانگی

 برای درمان خانگی افتادگی پلک هیچ راهی وجود ندارد و نیز اگر به گفته های برخی افراد عمل کنید صدمه های جبران ناپذیری را تجربه خواهید کرد.
تجویز کردن داروها حتما باید به وسیله پزشک متخصص و همچنین بعد از معاینه‌های اولیه انجام شود.
سریع ترین و بهترین راه بهبود افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس و بهبود افتادگی ابرو، صبر پیشه کردن می باشد تا بوتاکس از بین برود. اگر قصد به مصرف کردن داروهای گیاهی دارید مشورت با متخصص پوست و مو بهترین گزینه می باشد. پزشک متخصص گیاهان دارویی که باعث به وجود آوردن حساسیت نمی‌شوند را برای شما تجویز می کند.

عوارض هایی که قطره ایوپیدین به وجود می آورد، چیست؟

 عوارض های احتمالی این دارو عبارتند از خشک شدن چشم ها و یا دهان و بینی می باشد.
در صورتی که هر یک از موارد زیر مانند: بثورات جلدی، واکنش آلرژیک شدید، کهیر، احساس فشار در قفسه سینه، اشکالاتی در تنفس و همچنین تورم دهان مثل لبها یا زبان ، سرگیجه، تاری دید، خواب آلودگی، قرمزی، درد و یا خارش چشم، تورم پلک‌ها، احساس کردن جسمی در چشم و اشک ریزش را مشاهده کردید سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس تا چه زمانی همراه فرد خواهد بود؟

 افتادگی پلک بعد از بوتاکس یا همان پتوز نمی‌تواند همیشگی و دائمی باشد و به طور موقت در چهره‌ی کسی که بوتاکس انجام داده قابل مشاهده می باشد.
 در نتیجه بعد از انجام دادن تزریق بوتاکس به مدت یک هفته طول می‌کشد تا اینکه پیام فلج شدن به گیرنده‌ ماهیچه ها برسد و فرد نتیجه نهایی تزریق را مشاهده کند. تا از بین رفتن افتادگی پلک یکی از چشم های فرد به صورت نیمه بسته خواهد بود و در موارد خیلی کمی پلک افتاده می‌تواند بیش تر از ۶ هفته ماندگاری داشته باشد.
مدت زمانی ماندگاری افتادگی پلک بستگی به این دارد که حرکت سمی به نام بوتولینوم در مرحله اول چقدر جدی بوده و در چه مقدار از آن سم در تماس با عضله های پلک شما واقع شده است. خوشبختانه این مشکل بعد از گذشت چند هفته از بین خواهد رفت و دیگر نیازی به نگرانی در این باره وجود ندارد. افتادگی پلک به مدت زمانی چهار تا شش هفته از بین می رود.

چه کاری باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس می‌شود؟

 در تزریق بوتاکس سم بوتولینوم عاملی است که نقش اصلی در تزریق بوتاکس را دارد. این سم با فلج کردن عضله های قسمت های مورد نظر، نتیجه های دلخواهی را بوجود می آورد. پزشک متخصص به صورت صد درصد نمی تواند کنترلی بر مواد بوتاکس که بعد از تزریق به کجا می روند داشته باشد. پس قسمت کمی از موادی که تزریق شده می ‌تواند به قسمتی از پلک‌ها رفته و باعث افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس شود.

آیا همه افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می‌شوند؟

آیا همه افراد پس از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می‌شوند؟

کسانی که برای از رفع چین‌وچروک های صورت خود و جوان‌سازی پوستشان به تزریق بوتاکس روی می‌ آورند، حتما از شنیدن عوارض افتادگی پلک کمی می ترسند  اما تنها ۵ درصد از کسانی که تزریق بوتاکس انجام می دهند دچار افتادگی پلک می‌شوند. وقتی از یک پزشک متخصص برای انجام این کار استفاده کنید ، این ۵ درصد به کم‌تر از ۱ درصد کاهش می‌یابد.

سایر عوارض بعد از بوتاکس چیست؟

اول این نکته را یادآور می شوم که اکر بوتاکس را در بهترین مراکز بوتاکس و زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید، دچار عوارض نادر بوتاکس نمی‌شوید و بعد از انجام بوتاکس هم خیلی مهم است که مراقبت های بعد از بوتاکس را جدی بگیرید، چرا که در رخ ندادن عوارض بسیار موثر است.
سایر عوارض می تواند موارد زیر باشد:

سوالات در مورد افتادگی پلک بعد از بوتاکس

آیا افتادگی پلک قابل‌درمان است؟

رفع افتادگی پلک به مدت ۳ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد تا اثرات بوتاکس از بین برود. استفاده کردن از بعضی داروهای تجویز شده باعث افزایش افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس خواهد شد.

افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس چقدر ماندگار ی دارد؟

افتادگی پلک به مدت ۴ الی ۶ هفته به‌ شکل خودبه‌خود درمان می شود . در تمام این مدت یکی از چشمان شما حالت نیمه‌بسته خواهد داشت. در بعضی از موارد هم افتادگی پلک ممکن است بیشتر از ۶ ماه طول بکشد.

علت به وجود آمدن افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

افتادگی پلک زمانی به وجود می آید که وقتی پزشکی که بوتاکس را انجام می دهد مهارت و تخصص لازم را برای انجام این کار ندارد. این افراد ممکن است اشتباهی بوتاکس را به قسمت دیگری تزریق کنند و یا مواد زیادی از بوتاکس را در یک ناحیه تزریق کنند که این کار باعث ضعف شدن و افتادگی ماهیچه ها می‌شود.

آیا حمام بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند تاثیری بر افتادگی پلک داشته باشد؟

کسانی که تزریق بوتاکس انجام داده اند، نباید تا دوازده ساعت، حمام کنند. برخورد کردن آب گرم به قسمت تزریق بوتاکس باعث می شود افتادگی پلک ایجاد شود.

4.7/5 - (19 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *