دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

هایفو بهتره یا بوتاکس؟

هایفو بهتره یا بوتاکس؟

در جهان امروز برای به عقب انداختن روند پیری پوست راهکارهای مختلفی وجود دارد که هر یک از این راهکار ها دارای معایب و مزیت و عوارض خاص خود می‌باشند.

شناسایی تفاوت های این راه ها و مقایسه کردن آن ها از جنبه های متفاوت موجب می شود که انتخاب این روش ها و تصمیم گیری در مورد آن ها راحت تر صورت بگیرد. اگر برای زیبا و جوان سازی پوستتان بر سر دو راهی تزریق بوتاکس و هایفو مانده اید، تا تمام شدن مطالب با ما همراه شوید.

هایفو بهتره یا بوتاکس؟

هایفو بهتره یا بوتاکس؟

یکی از روش های جدید رفع چین و چروک هایفو می باشد که از طریق امواج فرا صوت پرقدرت به جنگ آن ها می رود. این روش با سفت کردن و کشیدن بافت های پوست موجب جلوگیری از افتادگی و یا شل شدن آن ها و از بروز علایم پیری آن جلوگیری می کند.

تزریق بوتاکس غیر از اینکه کاربرد هایی در زیبایی دارد دارای خواص درمانی نیز می باشد. برای جوان سازی پوست با استفاده از تزریق بوتاکس به وسیله سوزن های ظریفی داخل پوست شما بوتاکس را تزریق کرده و با فلج کردن و ضعیف کردن ماده اصلی آن مانع بروز چین و چروک عضلات می شود. در این مقاله ما قصد داریم به جواب سوال هایفو بهتره یا بوتاکس بپردازیم.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی صورت چیست

 درمان هایفو صورت یک درمانی برای جوانسازی است که این درمان غیر تهاجمی و بدون درد می باشد که اکثرا به افرادی توصیه می شود که به جراحی زیبایی علاقه ای ندارند. درمان هایفو مثل دستگاه اولتراسوند عمل می نماید.
این دستگاه لایه های عمیق پوست را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را برای ساخت کلاژن تحریک می نماید. این کار خاصیت ارتجاعی سطح پوست را بالا می برد و به این ترتیب استحکام آن را افزایش می دهد.
نتایج درمان هایفوتراپی بلافاصله بعد از انجام آن تا حدودی قابل مشاهده می باشد ولی نتیجه های کامل و نهایی را می توان بعد از حدود ۴ الی ۵ ماه تجربه نمود.
درمان هایفوتراپی دارای نتیجه های نسبتا پایداری می باشد. درمان هایفوتراپی را می توان از سن ۲۵ تا ۷۰ سالگی انجام داد ولی تعداد استفاده از آن طبق سن و میزان آسیب پوست متفاوت می باشد.
در گذشته از درمان هایفوتراپی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شد اما با سپری شدن زمان متخصص ها خاصیت جوان کنندگی آن را کشف کردند و امروزه از هایفوتراپی صورت برای لیفت کردن و جوان سازی پوست استفاده می گردد.
روش جوانسازی هایفوتراپی حدودا جدید می باشد. ولی در این مدت زمان کم توانسته طرفدار های زیادی را به خود جلب کند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی می باشد که با وارد شدن آن به عضله های زیر پوست، چین و چروک ها از بین می روند. بوتاکس نوعی سم است که از باکتری کلستریدیوم ساخته می‌ شود و با فلج کردن عضله های ناحیه مورد نظر، چین و چروک روی پوست را محو می کند. انقباض و حرکت عضله های صورت عامل اصلی ایجاد شدن چین‌ های روی پوست می باشند. در صورتی که به‌ وسیله یک ماده خارجی جلوی حرکت عضله ها گرفته گردد، چروک‌ های سطح پوست نیز از بین می روند.

تزریق بوتاکس به منطقه مورد نظر با از کار انداختن عملکرد اعصاب آن ناحیه، حرکت عضله ها را متوقف می سازد و در نتیجه برای مدتی که عضله ها فلج بمانند چروک‌ ها نیز برطرف خواهند شد. استفاده کردن از سم بوتولینوم برای کاربرد های زیبایی اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی به کمک یک پزشک کانادایی کشف شد.

مزیت ها و عوارض هایفو

عوارض هایفوتراپی

استفاده کردن از هایفو برای زیبا سازی و جوان سازی پوست دارای معایب زیر می باشد:

این یک روش غیر تهاجمی می باشد و برای آن نیازی به عمل جراحی و یا مواد بی حس کننده وجود ندارد و عوارض هایفوتراپی بسیار کمی دارد‌. به وسیله این روش نیازی به تمدید و مراجعه آن نخواهید داشت. هم چنین بعد از تمام شدن جراحی می توانید نتیجه های بسیار خوبی را ملاحظه نمایید. بنابراین نتیجه این عمل بعد از ۳ ماه خود را نشان خواهد داد. وضعیت مراجعه کننده بعد از استفاده کردن از هایفو معمولی بوده و به مراقبت های خاص نیاز نخواهد داشت. هر فردی با پوست، چرب و حساس و یا خشکی می تواند از هایفو استفاده نماید.

هایفو محدودیت سنی ندارد و از آن جایی که روش جدیدی هست، به طور دقیق معایب آن مشخص نشده است. اکثر پزشک ها بر این باورند که بر این روش نمی توان عیب خاصی را بیان کرد و برخی نیز عوارض این روش را معایب آن یاد می کنند از جمله ایجاد قرمزی، التهاب و تورم در پوست که بعد از چند ساعت از بین می روند از جمله معایبی می باشند که افراد به آن اشاره می نمایند.

مزیت ها و عوارض بوتاکس

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس

در بوتاکس به دلیل استفاده از ماده ای به نام بوتولینوم ممکن است اشخاصی که به سم بوتولونیوم حساس هستند، به آن واکنش نشان دهند. استفاده نمودن از سرنگ برای تزریق بوتاکس موجب می شود که کمی ترسناک تر به نظر بیاید. بنابراین اشخاصی که نسبت به آمپول ترس دارند سراغ روش های دیگری می روند‌.

تزریق بوتاکس و نتیجه های آن در مدت طولانی ظاهر می شود و تا چند هفته بعد از تزریق ممکن است هنوز صورت شما حالت عادی به خود را نداشته باشد.

با فلج کردن عضلات بوتاکس جلوی چین و چروک ها را می گیرد و تا چند ماه ممکن هست که اخم کردن و یا خندیدن برای شما مشکل باشد. ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا، پس از چند ماه این مشکل کاملا رفع می شود.

از جمله عوارض بوتاکس می توان التهاب و قرمزی پوست و درد در ناحیه تابش، تورم و بی حسی اشاره نمود. از جایی که بوتاکس نوعی دارو می باشد استفاده کردن از آن موجب ایجاد تداخل دارویی در اشخاص می شود. به همین خاطر قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت نمایید.

هایفو بهتره یا بوتاکس

اگر با معایب و مزیت های هایفو و بوتاکس آشنا شدید خوب است آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بدانیم کدام یک از دیگری بهتر می باشد. برای پاسخگویی به این نوع سوال ها با ما همراه باشید.

  • مقایسه از نظر ماندگاری
ماندگاری هایفوتراپی
ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس آن به عواملی چون رژیم غذایی، سن، نوع بوتاکس و نوع پوست وهم چنین سبک زندگی و ژنتیک بستگی بیشتری دارد. به خاطر همین ممکن است مدت زمان بسیار زیاد و یا بسیار کم باشد. طبق معمول تاثیر تزریق بوتاکس از ۳ تا ۸ ماه دارای ماندگاری می باشد. اما در مقابل آن هایفو ماندگاری بیشتری دارد. برای بسیاری از افراد با جنس پوست و هم چنین سبک زندگی متفاوت نتایج این روش معمولا تا چند سال باقی خواهد ماند و نیازی به هیچ گونه تمدیدی ندارد.

  • مقایسه از نظر عوارض

بی تردید مراجعه کردن به اشخاص غیر متخصص و مراکز درمانی نامعتبر برای تزریق بوتاکس و یا هایفو می تواند عوارض جبران ناپذیر و متعددی برایتان ایجاد کند. بنابراین اگر به پزشک متخصص و مراکز درمانی معتبر مراجعه نمودید، پس از چند ساعت و یا چند روز عوارض آن برطرف شده و سپس از زیبایی خود لذت خواهید برد.

در بعضی از موارد ممکن است تحریک ملانین بر اثر تابش فرا صوت موجب تغییر رنگ در ناحیه تحت درمان شده و مدت بسیار زیادی با شما همراه باشد.

بعد از تزریق بوتاکس نیز می توان به عوامل کوتاه مدت چون التهاب، زخم های ریز در ناحیه تزریق، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، کبودی و قرمزی اشاره کرد. حال اگر شما برای تزریق بوتاکس به مراکز درمانی معتبر مراجعه کردید عوارض دراز مدتی را مشاهده نخواهید کرد و اگر غیر از این باشد موجب فلج شدن عضله ها و افتادگی و شل شدن ناحیه تزریق و درد های شدید می شود.

  • مقایسه از نظر مدت انجام عمل

این دو روش نیازی به هیچ گونه عمل جراحی بیهوشی و یا بی حسی ندارد و در مدت کمی انجام می شوند. مدت زمان جراحی در این روش ها وابسته به سطح چین و چروک پوستتان بر مقدار نواحی تحت درمان قرار دارد. اما پزشک ها فقط به درمان یک بخش در هر جلسه می توانند اقدام نمایند به خاطر اینکه میزان اثر گذاری روش بهتر انجام شود و هم مدت زمان جراحی زمان بر نشود.

  • مقایسه از نظر موارد منع مصرف

اشخاصی که دچار بیمارهای پوستی و هم چنین زنان شیرده و بارداری که مجاز به استفاده از دو روش بوتاکس و هایفو نمی باشند. پزشک ها توصیه می نمایند که به مدت دو هفته بعد از تزریق بوتاکس خوب هست که از روش هایفو استفاده نشود. بوتاکس یک ماده زیبا کننده نیست بلکه نوعی دارو می باشد به خاطر همین لیست موارد منع مصرف تزریق بوتاکس خیلی زیاد می باشد. در حالت کلی اشخاصی که دارو های از قبیل دارو های ضد انعقاد و شیمی درمانی استفاده می کنند، دچار ضعف عضلانی می باشند و نسبت به ترکیب های بوتا‌کس حساس هستند و در نواحی تزریق با مشکلاتی از قبیل جوش های زیاد و تب آل مواجه می شوند و در روز های قبل از تزریق از مواد غذایی که موجب شل شدن خون می شوند استفاده کرده اند به هیچ عنوان بوتاکس را انجام ندهند.

  • مقایسه از نظر نقاط مناسب

نقاط مناسب بوتاکس یک سوم فوقانی صورت یعنی خطوط پیشانی، خط اخم، خطوط پنچ کلاغی است و هم چنین کف دست و زیر بغل ؛ اما نواحی مثل گردن نقاط ممنوعه تزریق بوتاکس هستند.
اما هایفو مناسب برای نواحی گردن و غبغب است و برای نواحی فوقانی صورت هایفو انجام نمی شود.

پس هایفو بهتره یا بوتاکس؟

برای اشخاص خاص استفاده کردن از این روش ها مفید است و به صورت قطعی نمی توان گفت که کدام یک بر دیگری برتری دارد. اما بررسی ها نشان داده است که هایفو نسبت به بوتاکس نتیجه بهتری داشته و کم خطر نیز می باشد. بنابراین اشخاصی که گرفتار افتادگی های شدید در هر یک از نواحی های مختلف صورت می باشند و پوست صورتشان شل شده و چروک های عمیق بسیاری دارند و مدت طولانی در خطر اشعه های خورشید قرار گرفته اند، استفاده از روش هایفو موثرتر می باشد. همین طور برای اشخاصی که به فکر درمان چین و چروک قبل از وقوع می باشند، هایفو شیوه مناسبی می باشد.

تزریق بوتاکس به طور معمول برای از بین بردن چین و چروک های ریز و درمان افتادگی های جزئی در نواحی پلک و خطوط لبخند، لب ها و پیشانی و هم چنین برجسته سازی برخی ناحیه های صورت استفاده می شود. هم چنین در اشخاص پیر تزریق بوتاکس موثرتر بوده و نتیجه های بهتری نیز نشان داده است.

سوالات درمورد هایفو بهتره یا بوتاکس

آیا ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس باعث بروز عوارض می شود؟

در صورتی که ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس طبق اصول انجام نگردد منجر به عوارض جبران ناپذیر می شود در این مقاله به صورت کامل در این مورد و شیوه های صحیح ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس توضیح داده شده است.

اهمیت رعایت کردن مراقبت هایی از جمله ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس به چه اندازه است؟

با توجه به اینکه در صورت عدم‌ رعایت مراقبت ها علاوه بر اینکه به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید بلکه به عوارض نیز دچار می شوید بنابراین رعایت کردن مراقبت ها پس از تزریق بوتاکس از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس دارای دردی بسیار جزئی می باشد که این درد قابل تحمل است.

5/5 - (11 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *