دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب + مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

تزریق ژل لب، موجب ایجاد ظاهری پر حجم و جذاب‌تر در آن‌ها می‌شود. ژل لب موادی هستند که در داخل پوست تزریق می‌شوند و به همین علت آن را با نام فیلرهای پوستی نیز شناخته‌ایم.
تزریق فیلر لب کم‌تهاجم و مقرون به صرفه بوده و نیازی به بی‌هوشی نداشته و دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری بسیار کمی دارد و با رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل لب می‌توانید نتایج ماندگاری را بدست آورید.

از سال‌های گذشته تا امروز عمل‌های زیبایی به سرعت محبوب شدند و تعداد مراجعه کنندگان برای تزریق ژل روز به روز افزایش یافت.
پس لازم است برای رسیدن به بهترین نتیجه و ماندگاری بالا در افرادی که تزریق ژل در نواحی مختلف صورت خود انجام داده‌اند، در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب اطلاعات کافی داشته باشند پس توصیه ما به شما این است که ادامه مطلب را از دست ندهید.

مراقبت‌ های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب شامل:

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
 📍  داروهای تجویز شده توسط پزشک پس از تزریق ژل را طبق دستور در زمان تعیین شده مصرف کنید بطور معمول داروهایی مانند تیلنول تجویز می‌شود.
 📍  تا یک هفته بعد از تزریق ژل لب نوشیدن آب فراوان و هیدراته کردن بدن پیشنهاد می‌شود.
 📍  تا ۳ روز پس از تزریق ژل لب سعی کنید بصورت نیمه نشسته استراحت کنید یا سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا التهاب صورتتان کاهش یابد و خوابیدن بر روی صورت ممنوع می‌باشد.
 📍  تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب در محیط‌هایی با دمای بالا همچون حمام بخار، سونا، یا کلاس‌های ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را بیشتر کند.
 📍  تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب از آرایش لب‌های خود خودداری کنید.
 📍  استفاده از میوه‌ها و سبزیجات مرطوب کننده به مقدار فراوان توصیه می‌شود و سعی کنید از سدیم اضافی پرهیز کنید زیرا باعث بدتر شدن التهاب صورت می‌شود.

چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد ؟

چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد ؟

در باره این سوال که چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد، توصیه شده است که تا دو روز بعد از تزریق ژل لب از به کار بردن مواد آرایشی بر روی لب ها اکیدا خودداری شود. و بهتر است از رژلب حداقل تا یک هفته استفاده نشود.

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

برای شستن صورت بعد از تزریق ژل لب بهتر است به مدت ۳ الی۴ ساعت از شستشوی ناحیه لب اجتناب کرده و بعد از این مدت با فشار ملایم اقدام به شستشو کنید.
البته پزشکان مختلف دستورالعمل های متفاوتی در مورد شستن صورت بعد از تزریق ژل لب به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهند.
برخی به 8 ساعت بعد از تزریق تاکید دارند. ولی اکثریت آن ها در این مورد با هم اتفاق نظر دارند که بعد از تزریق ژل اگر قصد شستن صورت خود را داشتید، از مالش شدید آن جدا پرهیز کنید و سعی کنید که آن را به آرامی مالش دهید.

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

بعد از تزریق ژل به لب چگونه مسواک باید زد و آیا بعد از تزریق ژل لب میشه مسواک زد؟

در جواب باید گفت که می توان به طور کلی مانعی برای مسولک نزدن وجود ندارد اما خیلی باید احتیاط شود مخصوصا که ممکن است تا یه مدت احساس درد وجود داشته باشد و حواستان باشد تا 72 ساعت بعد از تزریق، ناحیه‌ی تزریق دستکاری نشود.
پس مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب کمی نیاز به احتیاط و توجه دارد. رعایت چند نکته ضروری است:

 • از مسواک نرم و کوچک استفاده شود.
 • زمان مسواک زدن را کوتاه باشد.
 • حدود یه هفته دوره ی نقاهت از خوردن مواد غذایی ای که نیاز به تمیز کردن و نخ کشی دندان دارند به طور موقت پرهیز شود. در این مدت بهتر است از غذاهای آبکی تر بشتر استفاده کنید.
 • دهان را خیلی باز نکنید که باعث وارد شدن فشار به لب ها و ایجاد درد شود.
 • خمیر دندان نباید روی پوست لب مالیده شود چون ممکن است باعث تحریک آن شود.
 • استفاده از دهانشویه به جای مسواک هم می تواند گزینه خوبی باشد. 

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب | بعد از تزریق ژل لب چی بخوریم ؟

بعد از تزریق ژل لب چی بخوریم ؟ | غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

سوالی که اکثر افراد بعد از تزریق ژل لب دارند درباره غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب است، این سوال است که: بعد از تزریق ژل لب چی بخوریم ؟ یا آیا می توان بعد از ژل لب غذا خورد؟
باید گفت بله، می توان غذا خورد و مانعی وجود ندارد ولی این که چه بخوریم باید نکات زیر را رعایت کرد:

 • اگر هنگام تزریق، کرم بی‌حسی استفاده شده باشد، ممکن است اثرات بی‌حسی تا چندین ساعت روی لب‌ها باقی بماند. اگر احساس چندانی در اطراف لب‌های خود ندارید، این خطرناک است و بهتر است در این مدت از خوردن و آشامیدن خودداری شود؛ چرا که ممکن است یک لقمه یا جرعه از چیزی داغ را بخورید و آن را احساس نکنید یا ممکن است به طور تصادفی لب خود را گاز بگیرید و باعث کبودی و تورم بیشتر لب‌ها شود.
 • تا حد امکان از خوردن غذاهای داغ و تند بپرهیزید و غذا را به آرامی و بدون فشار به لب‌ها وارد دهان کنید.
 • برای ۲۴ ساعت اول از غذاهای نرم استفاده کنید و پس از آن هرچه می خواهند می توانند بخورند. حرکات لب در واقع به توزیع ژل کمک می کند، پس خوب است صحبت کنید، چیزی بخورید و لب ها را حرکت دهید.
 • از غذاهای حاوی سدیم بالا خودداری شود زیرا ممکن است تورم را بدتر کند.
 • مصرف نمک را بعد از تزریق ژل لب تا مدتی باید کاهش داد.
 • پوست لب بعد از تزریق ژل حساس می شود و خوردن غذاهای تند و اسیدی احساس سوزش آن را تشدید می کند.
 • بعد از تزریق ژل، وجود آب کافی در بدن برای دستیابی به بهترین نتایج ضروری است. ترکیب اغلب ژل ها، امروزه از اسید هیالورونیک است. این ماده بعد از جذب آب حجیم می شود و به حالت ژله ای در می آید. کمبود آب در بدن بر عملکرد ژل ها و فیلرهای پوستی تاثیرگذار است.
 •  میوه ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود خودداری شود.
 •  معمولا توصیه می شود که افراد بعد از تزریق ژل از رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا شامل جو دوسر، لوبیا و سیب زمینی استفاده کنند.
 • در تزریق ژل به لب، حدود ۱ هفته بعد از تزریق ژل از خوردن غذاهای داغ و نوشیدن مایعات داغ پرهیز کنید. نوشیدن غذاهای داغ ماندگاری اثرات ژل را کاهش می دهد.
 • به افراد توصیه می شود که حداقل به مدت ۱ هفته بعد از تزریق ژل از استعمال دخانیات و نوشیدنی های الکی پرهیز کنند چرا که الکل عامل رقیق کننده خون است و استفاده از این مواد احتمال تورم و التهاب را افزایش می دهد.
 • از نی برای نوشیدن استفاده نشود، استفاده از نی می‌تواند به لب های شما فشار وارد کند. بنابراین در زمان های اولیه تزریق از نی برای نوشیدن استفاده نکنید تا تورم تشدید نشود.
 • چند روز از مصرف مکمل های ویتامین E (Vitamin E) و امگا3 خودداری کنید زیرا این امر می تواند خطر کبودی را افزایش دهد.
 • بعد از تزریق ژل لب بهتر است غذاهایی مصرف کنید که خوردن و جویدن آن ها آسان باشد. غذاهایی که خوردن آن ها کمی چالش برانگیز می باشد، مانند ماکارونی که ممکنه باعث فشار آوردن و یا گاز گرفتن لب ها شود.
 • استفاده از غذاهاى سخت مانند ساندویچ، گاز زدن نان هاى سفت و سخت، کشیدن سیگار، پیپ، قلیان و بطورکلى هرگونه ضربه و فشار در ۷۲ ساعت بعد از تزریق فیلر(ژل) بخصوص در ناحیه لب ها ممنوع است.

بوسیدن بعد از ژل لب

به این دلیل که در تزریق ژل لب، چندین بار سوزن در نقاط مختلف لب فرو می رود، مقداری از پوست لب دچار آسیب می شود و در لب کبودی و تورم ایجاد می شود.
در نتیجه توصیه می شود که تا یک روز بعد از انجام تزریق ژل لب از آوردن فشار به هر دلیلی مثل خندیدن بلند یا بوسیدن، جلوگیری شود. پس از گذشت یک روز ژل تزریق شده به لب، به خوبی با بافت لب ترکیب خواهد شد.

در نتیجه  درصورت عدم اعمال فشار و دست کاری لب در یک روز اول به آن نتیجه دلخواه خود می رسید و هم چنین ماندگاری آن‌ نیز افزایش می یابد.

اصلاح و آرایش صورت بعد از ژل لب

اصلاح و آرایش صورت بعد از ژل لب سوال بسیار از افراد هست. باید گفت بلافاصله بعد از تزریق ژل به نواحی صورت، افراد مجاز به آرایش و اصلاح صورت نیستند.
عموما بعد از گذشت ۱ هفته اجازه آرایش و اصلاح صورت داده می‌شود.
البته پس از تزریق ژل لب، می‌توان نواحی دیگر را آرایش کرد یا از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد.

چسب زدن بعد از تزریق ژل لب

گاهی اوقات برای حفظ فرم لب های زیباجو، پزشک توصیه می کند تا در روزهای نخست از چسب استفاده کنید. باید پس از تزریق، طریقه چسب زدن بعد از تزریق ژل لب را از پزشک خود بیاموزید و طبق توصیه های او انجام دهید.

گذاشتن یخ بعد از تزریق ژل لب

یکی دیگر از روش‌های مراقبت بعد از تزریق ژل لب گذاشتن کمپرس یخ روی بخشی که تزریق انجام شده است می‌باشد. بعد از تزریق ژل لب، آن ناحیه کمی دچار ورم و التهاب می‌شود.
در این شرایط پرستار معمولا به شما کمی یخ می‌دهد تا میزان التهاب پوستتان کاهش یابد. باید هر ۵ تا ۱۰ دقیقه و تا ۶ ساعت پس از تزریق به این کار ادامه دهید و روی ناحیه ورم کرده یخ بگذارید.

توجه داشته باشید ظاهری که در چند ساعت اول پس از تزریق مشاهده می‌کنید اندازه واقعی لب‌ها نمی‌باشد. میزان زیادی از این برجستگی به دلیل التهاب بوده و بعد از حداکثر یک روز رفع می‌شود.
معمولا برای اینکه نتیجه دلخواه لب‌های خود را بدست بیاورید، باید چند جلسه درمانی را طی کنید و چند مرحله تزریق انجام دهید.

نحوه انجام ورزش بعد از تزریق ژل لب

درست مثل دیگر درمان‌های زیبایی پیشرفته، پیشنهاد می‌کنیم پس از تزریق ژل لب حداقل تا ۲۴ ساعت بعد ورزش نکنید. هدف این است که در معرض گرما قرار نگرفته و از عرق کردن خود پیشگیری کنید.
به همین خاطر، گرفتن حمام آب گرم و رفتن به سونا هم پیشنهاد نمی‌شود. برای اینکه نتیجه خوبی بگیرید باید ناحیه تزریق شده را خنک و آرام نگه دارید. بنابراین از دویدن پرهیز کنید تا جریان خونتان افزایش پیدا نکند.

لیزر بعد از تزریق ژل لب

یکی از نکات مهم در مراقبت‌های بعد از تزريق ژل لب لیزر درمانی در محدوده‌ی صورت می‌باشد. لیزر گرمای زیادی تولید می‌کند و باعث می‌شود مواد پرکننده یا ژل لب سریع‌تر از حالت عادی تجزیه و جذب بدن شوند.
علاوه بر این گرمای ایجاد شده التهاب را نیز در محل تزریق افزایش می‌دهد.

نکات تکمیلی در مورد مراقبت بعد از ژل لب

 1. از دیگر مراقبت بعد از ژل لب که از اهمیت زیادی برخوردار است پوشیدن لباس مناسب است توصیه می‌کنیم از لباس‌ های یقه باز یا دکمه دار و یا زیپ دار استفاده نمایید تا موقع تعویض کردن، لباس با لب های شما برخورد نکند.
 2. در اکثر مراجعه کنندگان احتمال تورم در لب‌ها پس از تزریق ژل لب بالا است. همچنین امکان دارد در محل‌های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی ایجاد شود که عادی است.
  اکثر عوارض جانبی جزئی می‌باشند و افراد می‌توانند بلافاصله پس از انجام تزریق فعالیت‌های روزمره خود را از سربگیرند.
 3. پس از انجام تزریق ژ‌ل لب از سیگار کشیدن پرهیز کنید زیرا خطر ابتلا به عفونت را بالا می‌برد، بنابراین بهتر است که در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید.
 4. تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل لب از سوار شدن به هواپیما دوری کنید. فشارهای جوی، امکان دارد باعث بروز واکنش‌های متفاوت فیلر در بعضی از بیماران شود.
  فیلر به طور کلی با جذب آب در بدن انجام می‌شود و فشار تغییر می‌کند و برای دیگر بافت‌های شما می‌تواند نتایج نامطلوبی را پیش رو داشته باشد.
 5. ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا دیگر انواع مواد پرکننده پوستی، انجام ورزش‌های سنگین ممنوع می‌باشد زیرا باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب و موجب افزایش تورم و کبودی در محل تزریق می‌شود.
 6. حداقل تا یک هفته پیش و پس از تزریق ژ‌ل لب از الکل استفاده نکنید زیرا الکل عامل رقیق کننده خون می‌باشد و التهاب و کبودی لب را افزایش می‌دهد.
 7. برای پیشگیری از عفونت لب بعد از تزریق ژل باید ناحیه تزریق تمیز و خشک نگه داشته شود. برای شستن ناحیه تزریق بهتر است از شوینده‌های ملایم مخصوص پوست خود استفاده کنید تا التهابات و تحریکات پوستی را به حداقل برسانید. بعضی از شوینده‌ها امکان دارد سبب تحریک پوست و موجب التهاب شوند.
 8. بعد از تزریق ژل لب به نواحی خاص همچون تزریق ژل به باسن، لب یا سینه، برای پخش شدن یکنواخت ژل در ناحیه تزریق، جلوگیری از تجمع خون مردگی و گلوله گلوله شدن ژل لب، پزشک انجام ماساژهای خاصی را پیشنهاد می‌دهد. ضروری است که بیمار نسبت به انجام این ماساژها توجه بیشتری نشان دهد و آن‌ها را طبق دستورالعمل پزشک انجام دهد.
 9. تا یک هفته بعد از تزریق ژل لب اصلاح و آرایش صورت انجام ندهید البته پس از تزریق ژل به دیگر نواحی که تزریق انجام نشده است می‌توانید آرایش کنید و کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید.
 10. قبل از از بین رفتن عوارضی مثل قرمزی، تورم و کبودی، نباید محل درمان گرم شود. بنابراین باید از آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، سولاریوم، جکوزی و استحمام کردن خودداری کنید. سرمای شدید نیز اثرات درمانی را پایین می‌آورد و عوارض را بیشتر می‌کند.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل لب

 • تا یک هفته بعد از تزریق ژل لب از داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین و ایبوپروفن پرهیز کنید.
 • تا یک هفته پس از تزریق ژل لب از مکمل‌هایی مانند روغن پریم رز، سیر، جنسینگ و ویتامین ای خودداری کنید.
 • ۲ روز قبل از جلسه درمان از محصولات موضعی همچون ترتینوئین، رتینول، رتینوئیدها، گلیکولیک اسید یا هر محصول ضد پیری پرهیز کنید.
 • ۱ شبانه روز پیش از درمان از نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • اگر سابقه تبخال دارید ممکن است سوراخ سوزن موجب بروز دوباره تبخال در شما شود پس سعی کنید از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص یا بارداری، پیش از تزریق ژل لب به پزشک خود اطلاع دهید.
 • برای تزریق ژل، لب و اطراف آن باید کاملا تمیز، پاکیزه و عاری از هرگونه مواد آرایشی باشد.

نکات کلیدی تزریق ژل لب

امروزه پیشرفت‌های زیادی در علم پزشکی بخصوص درمان‌های زیبایی انجام شده است. پیشرفت‌های حاصل در درمان‌های زیبایی شامل امکانات و تجهیزات، روش‌های درمانی و مواد می‌باشد که مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با توجه به این تغییرات، نتیجه درمان بسیار باکیفیت‌تر و طبیعی‌تر از قبل بروز می‌کند. به همین علت نسبت به قبل استقبال بیشتری از روش‌های مختلف درمان زیبایی می‌شود. بنابراین برای بهره‌مندی از مزایای بیشتر این روش زیبایی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای درمان به کلینیک‌های تخصصی و مجهز به تجهیزات مدرن مراجعه کنید.
 • درمان توسط پزشکان متخصص و با تجربه انجام شود.
 • مواد مورد استفاده از قبیل ژل‌ها و فیلرها، مرغوب و استاندارد باشند.
 • روش درمانی انتخاب شده، با شرایط فرد مناسب باشد.
 • به مراقبت‌های قبل و پس از درمان مورد توجه قرار گیرد.

ژل لب چیست؟

در تزریق ژل لب (lip gel injection) طبیعی، لب‌ها از حالت و فرم اصلی خارج نمی‌شوند. نسبت بسیار خاصی برای آن که تزریق ژل لب طبیعی‌ به نظر برسد وجود دارد؛ به عبارت دیگر تزریق ژل طبیعی نباید به صورتی باشد که برای عموم قابل تشخیص باشد که شما تغییری در لب‌های خود ایجاد کرده‌اید و در عین حال باید حالت طبیعی خود را حفظ کند.

به گفته پزشکان نسبت مناسبی بین گوشه‌های خارجی لب بالا و پایین وجود دارد. باید بدانید که انواع مختلف پرکننده‌های تزریقی و بسته به اینکه کدام یک را انتخاب کنید، تأثیر متفاوتی خواهد داشت.
مهم است که مواد استفاده شده از قوام همان مخاط طبیعی لب باشند در غیر این صورت طبیعی به نظر نمی‌رسد. پس از تزریق ژل طبیعی لب، لب‌های کمی متورم خواهد شد، اما تاثیر فیلرها را خیلی سریع خواهید دید.
اکثر تورم در یک روز کاهش می‌یابد، اما ممکن است در بعضی مواقع ۳ الی ۵ روز زمان ببرد.

قیمت تزریق ژل لب چقدر است؟

قیمت ژل لب روسی

قیمت ژل لب به عوامل مختلفی بستگی دارد که تعیین کننده هزینه نهایی ژل لب هستند. عواملی مثل: میزان ژل مورد نیاز برای ناحیه تزریق،‌ مارک ژل لب، نوع ژل و کشور سازنده و میزان ماندگاری و دوام ژل لب.

مشاوره تلفنی و رزرو 02156410004

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی
کلینیک دکتر خیر الهی

تماس تلفنی

عوارض تزریق ژل لب در اثر عدم رعایت مراقبت بعد از ژل لب

تزریق ژل لب اگر به درستی صورت نگیرد، می‌تواند عوارض تزریق ژل لب جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به گونه‌ای پزشکان پیشنهاد می‌کنند هرگز برای این کار نزد سالن‌های زیبایی و آرایشگران نرفته و حتما پیش یک پزشک معتبر اقدام به پروتز لب کنند.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌ های بعد از تزریق ژل لب

آیا ماساژ لب بعد از ژل لب یک روش مناسبی است؟

خیر! بعد از تزریق ژل لب، توصیه می‌شود از ماساژ دادن لب های خود خودداری کنید. چراکه هر گونه فشار بر روی لب هایی که به تازگی تزریق شده‌اند، ممکن است تورم و کبودی را بالا ببرد. با این حال، پزشک شما امکان دارد ناحیه‌ی آسیب دیده را آرام ماساژ دهد. این کار برای رفع هر گونه تجمع یا توده‌ی ژل انجام می‌گردد.

آیا بعد از تزریق ژل لب می‌توان از بالم لب استفاده کرد؟

بله، بعد از تزریق‌ ژل لب می‌توان از بالم لب استفاده کرد؛ ولی حتما باید پلمپ باشد. پلمپ محصول را باز نمایید و آن را آرام روی لب های خود بکشید. لازم به ذکر است که فشار دادن بالم روی لب هایی که به تازگی تزریق شده‌اند ممکن است موجب تورم گردد.

آیا تزریق ژل لب دردناک است ؟

یکی از نگرانی های افرادی که می ‌خواهند از روش تزریق ژل لب استفاده کنید این است که تزریق ژل لب درد دارد یا خیر. تزریق ژل موجب این می شود که فرد در مدت زمان کوتاه ظاهری جوان ‌تر و جذاب تری بدست آورد. بنابراین می توان گفت تنها مشکلی که می ‌تواند مانع انجام این روش توسط فرد شود، ترس از میزان دردی است که باید در فرایند تزریق و پس از آن تحمل کند. این روش به هیچ عنوان درد ندارد و یا در صورت ایجاد درد نیز بسیار ناچیز و قابل تحمل می باشد.

هزینه تزریق ژل لب چقدر است ؟

هزینه بزرگ کردن لب با تزریق چربی و هزینه ژل لب در ناحیه‌های مختلف متغیر است و به نوع ماده‌ی تزریقی و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد. بنابراین قیمت تزریق ژل لب در افراد متفاوت است. هزینه درمان براساس تعداد سرنگ‌های ژل لب محاسبه می‌شود؛ معمولاً دو سرنگ برای بیشتر بیماران کافی است.

4.3/5 - (22 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *