دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

علت لک بعد از میکرونیدلینگ

علت لک بعد از میکرونیدلینگ | معرفی کرم ضد لک (درمان)

علت لک بعد از میکرونیدلینگ نشان‌دهنده این است که پروسه درمانی برای از بین بردن لک‌های صورت در حال طی شدن است و نیاز است تا روند درمانی خود را در جلسات منظم ادامه دهید.
لک صورت که با نام عملی ملاسما شنیده می‌شود در صورت زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد. این لک بعد از میکرونیدلینگ در ناحیه گونه، پیشانی و چانه به صورت اسکار‌های قهوه‌ای رنگ ظاهر می‌شود و در برخی موارد با درمان‌های موضعی و خانگی درمان پذیر نیستند.

به همین دلیل نیاز به درمان تخصصی‌تر از جمله استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان آن‌ها است. ملانین (Melanin) رنگدانه طبیعی پوست می‌باشد، در صورتی که ملانین در بخشی از پوست به اندازه زیادی تولید شود، باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ در آن بخش از پوست می‌شود.
قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، بیماری‌های پوستی، استفاده از دارو و بارداری از دلیل‌های شایع ایجاد این لک‌های قهوه‌ای رنگ در پوست هستند.

لک بعد از میکرونیدلینگ بعد از مدتی می‌توانند منجر به تغییر رنگ در پوست ناحیه‌های گوناگون شوند. افرادی که لک بعد از میکرونیدلینگ در صورت آنها نمایان می‌شود روش‌های درمانی مختلفی را امتحان می‌کنند اما توصیه کلینیک دکتر خیرالهی برای درمان لک صورت، میکرونیدلینگ می‌باشد. زیرا مزایای میکرونیدلینگ آنقدر زیاد بوده که می‌تواند لک صورت را به صورت کامل از بین ببرد.

علت لک بعد از میکرونیدلینگ چه عواملی می‌باشد؟

بعد از میکرونیدلینگ پوست قرمز خواهد شد که کاملا طبیعی می‌باشد و این عارضه نهایت در طی ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت و پوست به حالت عادی خود برمی‌گردد. در ادامه به بررسی تعدادی از دلایل بوجود آمدن لک بعد از میکرونیدلینگ می‌پردازیم:

لک بعد از میکرونیدلینگ

حساسیت به میکرونیدلینگ

یکی از عوارضی که باعث ایجاد لک بعد از میکرونیدلینگ می‌شود حساسیت به میکرونیدلینگ است این عارضه احتمالا به دلیل بی حسی‌های موضعی که استفاده شده و سپس از طریق سوزن‌های میکرو به پوست وارد می‌شوند، ایجاد می‌شود.
یکی از علائم حساسیت به میکرونیدلینگ ایجاد لک بعد از میکرونیدلینگ می‌باشد که ممکن است ۳۶ ساعت بعد از درمان مشاهده شود.

حساس شدن پوست به نور مستقیم خورشید

بدلیل اینکه بالاترین لایه‌ی پوست دچار اختلال شده است، پوست نسبت به آفتاب حساس‌تر خواهد شد و ممکن است در اثر نور افتاب پوستتان دچار لک بعد از میکرونیدلینگ شود.

لک بعد از میکرونیلدینک حساسیت به نور خورشید

برای جلوگیری از این موضوع به مدت یک ماه از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید، به خاطر اینکه ۲۸ روز زمان می‌برد تا لایه‌ی بالایی پوست آسیب دیدگی‌های خود در اثر ضربات مکانیکی میکرونیدلینگ را بازسازی کند.

اگر این کار برای شما امکان پذیر نیست، تلاش کنید که در چند روز اول بهبودی کاملا از نور خورشید دوری کنید. دو الی سه روز بعد از درمان، استفاده از کرم های ضدآفتاب موردی ندارد. فراموش نکنید که باید به مدت یک ماه و به طور مداوم از کلاه و کرم‌های ضدآفتاب استفاده شود.

تورم

پوست ممکن است روز پس از درمان به خاطر آسیب مکانیکی میکرونیدلینگ، کمی متورم شود با اینکه یک وضعیت عادی می‌باشد اما ممکن است کمی تورم و کبودی در ناحیه‌ی زیر چشم‌ها مشاهده کنید.
بسته به میزان تهاجمی یا عمیق بودن درمان، ایجاد تورم خفیف برای یک الی سه روز طبیعی است و استفاده از یک کمپرس سرد می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. گاهی اوقات این تورم و کبودی‌ها با لک بعد از میکرونیدلینگ اشتباه گرفته می‌شوند.

اثرات قابل مشاهده‌ی کوچک روی پوست

به خاطر اینکه در عمل میکرونیدلینگ، سوزن‌های ریز و کنترل شده روی پوست ایجاد می‌شود، غیرمعمول نمی‌باشد که بعد از انجام این عمل، علائم بسیار کوچکی روی پوست ایجاد شوند. با این حال چیزی برای نگرانی وجود نخواهد داشت؛ به خاطر اینکه بیشتر این اثراتی که دیده می شوند لک بعد از میکرونیدلینگ نیستند و عمر کوتاهی خواهند داشت.

جوش بعد از میکرونیدلینگ

اگر دارای بیماری هستید، حتما قبل از انجام میکرونیدلینگ آن را با پزشک خود در میان بگذارید؛ به دلیل اینکه این عمل می‌تواند باعث گسترش آن و یا حتی ایجاد لک بعد از میکرونیدلینگ شود.
این وضعیت به طور ویژه مربوط به زمانی می‌باشد که جوش‌ها و ضایعه‌های فعال روی پوست خود داشته باشید؛ زیرا این درمان باعث بدتر شدن آن‌ها می‌شود.

زیرا میکرونیدلینگ می‌تواند عملکرد شگفت انگیزی روی زخم‌های آکنه‌ای داشته باشد، اما در واقع می‌تواند منجرب گسترش باکتری‌ها روی پوست و بدتر شدن بیماری لک بعد از میکرونیدلینگ (Stain after microneedling) شود.

کرم ضد لک بعد از میکرونیدلینگ

بعد از عمل میکرونیدلینگ، توصیه می‌شود که از یک سرم اسید هیالورونیک یا نرم کننده‌هایی مانند پمادهای پترولاتوم یا لانولین به مدت دو الی سه روز برای جلوگیری از لک بعد از میکرونیدلینگ و بهبود تورم و قرمزی‌ها استفاده شود. بعد از چند روز، مشکلی وجود نخواهد داشت که از مرطوب کننده‌های معمولی استفاده شود.

عوارض میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به عنوان یک روشی ایمن و موثر قبول شناخته شده است، اما چندین خطر هم وجود خواهد داشت. اصلی ترین خطر آن، تحریک پوست بعد از انجام این عمل است. سایر اثرات جانبی ممکن است شامل:

 • تورم، احساس ناراحتی در محل،‌ قرمز شدن، خشکی‌، پوسته پوسته شدن، لک بعد از میکرونیدلینگ

حتی امکان دارد عوارض (side effects of microneedling) جانبی جدی‌تری مثل عفونت، تغییر رنگدانه‌های پوست، واکنش به داروهای موضعی مورد استفاده طی درمان هم به وجود بیاید، برخی از ابزارها خطرات بیشتری دارند. دستگاه‌هایی که از انرژی یا گرما استفاده می‌کنند، می‌توانند احتمال سوختگی را افزایش دهند.

مراقبت‌های بعد از میکرونیدلینگ

در کنار ایجاد تغییرات در نحوه مراقبت‌های بعد از میکرونیدلینگ و جلوگیری از لک بعد از میکرونیدلینگ پس از پروسه میکرونیدلینگ، باید از موارد زیر اجتناب نمایید:

مراقبت‌های بعد از میکرونیدلینگ

تا ۷۲ ساعت پس از میکرونیدلینگ

 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • شنا و جکوزی ممنوع می‌باشد.
 • تعریق، ورزش، فعالیت‌های فیزیکی شدید که منجر به عرق کردن می‌شوند ممنوع است.
 • از برنزه کردن پوست پرهیز کنید.

تا یک هفته پس از پروسه درمانی

 • از برس‌های پاک سازی پوست استفاده شود.
 • از هیدروکسی اسید‌های آلفا و بتا استفاده شود.
 • از رتینول (ویتامین A) استفاده شود.
 • از اسکراب‌های ویتامین سی (فرمولی با اسید پایین) استفاده شود.
 • هر چیزی که به عنوان محصول فعال در مراقبت از پوست شناخته می‌شود مفید می‌باشد.

در کل این موضوع حائز اهمیت است که از پوست خود به آرامی مراقبت کنید و از محصولاتی بهره بگیرید که در کنار تاثیر خوبی که دارند از آسیب رساندن به پوست جلوگیری کنند.

با این حال در حین انجام میکرونیدلینگ باید مراقبت ویژه‌ای از پوست کرده تا بتوانید بهترین نتایج ممکن را در پوست خود شاهد باشید. میکرونیدلینگ یک پروسه درمانی جوان سازی پوست با کمترین میزان تهاجم است که می‌تواند به شکل موثر به حل مشکلات پوستی شما بپردازد.
مانند دیگر روش‌های درمان پوستی، میکرونیدلینگ نیز به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد.

هزینه میکرونیدلینگ

هزینه‌ میکرونیدلینگ به نسبت دیگر روش‌های بازسازی پوست بسیار کمتر است و عوارض کم و کوتاه‌ مدت‌تری دارد. عوارض این روش بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت و نتایج آن کم‌کم ظاهر خواهند شد.
این روش را می‌توان در هر سنی و برای هر نوع پوستی استفاده کرد. ضمن اینکه میکرونیدلینگ را می‌توان برای از بین بردن آسیب‌های پوستی خفیف تا نسبتا شدید نیز استفاده کرد.

ماندگاری میکرونیدلینگ

میزان ماندگاری میکرونیدلینگ باعث شده است بسیاری از خانم ها و آقایان برای درمان مشکلات پوستی خود از این روش استفاده کنند. نتیجه این روش جوانسازی با مراقبت های ویژه پوست تا ۲ سال باقی می ماند.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در چیست؟

تفاوت میکرونیدلینگ با مزونیدلینگ در این است که عوارض میکرونیدلینگ گذرا بوده و پس از چند ساعتی رفع می شود. اما در مزونیدلینگ یا مزوتراپی، عوارض تا چند روز ادامه دار است و گاها باعث کبودی و سردرد می شود که در بعضی افراد، با حساسیت همراه است.

پرسش و پاسخ در مورد لک بعد از میکرونیدلینگ

آیا میکرونیدلینگ درد دارد؟

وجود سوزن روی غلتک های این دستگاه این تصور را برای بسیاری از افراد ایجاد می کند که انجام این کار درد زیادی به همراه دارد. اما این تصور آنقدر هم درست نیست. اما اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که نسبت به درد حساس می‌باشید، می‌توانید از کرم‌های بی حس کننده جهت کاهش احساس درد استفاده کنید.

مدت زمان انجام این عمل زیبایی چقدر است؟

بسته به نوع پوست و جراحت وارد شده، معمولا بین چند دقیقه الی 1 ساعت برای انجام این کار زمان می‌برد.

آیا میکرونیدلینگ عوارض دارد؟

به طور کلی اختلال در عملکرد پوست و استفاده از روش های جوانسازی موجب ایجاد عارضه های مختلف پوست می‌شود. اما میزان تاثیر این موارد متفاوت است.

4.5/5 - (44 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

2 پاسخ

 1. سلام.وقت بخیر
  من دو سال پیش میکرونیدلینگ صورت انجام دادم بعد از یک ماه صورتم پر از لک شده میخواستم بپرسم درمانی داره یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز خیلی متاسفیم که این عارضه برای شما پیش آمده.
   بله برای لکهای بوجود آمده درمان وجود داره. با مراجعه به کلینیک دکتر خیرالهی، پوست شما توسط پزشک متخصص بررسی میشه و یکی از راه های درمانی مزوترپراپی، آر اف فراکشنال، پلینیگ یا لیزر co2 برای شما انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *