دکتر خیرالهی

کلینیک فیروزه به کلینیک دکتر خیر الهی تغییر نام یافت💙

مراقبت‌‌های بعد از فیشیال

مراقبت‌های بعد از فیشیال + افزایش ماندگاری

پاکسازی پوست به مجموعه‌ای از درمان‌های پوستی می‌گویند که باعث بهبودی بافت، رنگ و سلامت پوست می‌شود. برای داشتن پوستی شفاف و درخشنده و رنگ یکدست، فیشیال صورت یکی از بهترین انتخاب‌های شماست.

در کلینیک دکتر خیرالهی، خدمات پاکسازی پوست فقط محدود به تمیز کردن پوست و لایه‌برداری معمولی نیست بلکه لایه‌برداری و اسکراب به شکل کلینیکی و سپس مراقبت‌‌های بعد از فیشیال ویژه مثل ماساژ پوست و استفاده از ماسک‌های صورت مناسب مراحل مختلف پاکسازی در کلینیک دکتر خیرالهی را تشکیل می‌دهند.

مراقبت‌های بعد از فیشیال مهم هستند چون در مراحل مختلف پاکسازی به پوست شما استرس وارد خواهد شد. مثلاً پس از حذف لایه‌های شاخی پوست، سلول‌های پوست شما باید لایه از بین رفته را جبران کنند. تقسیم سلولی و ایجاد لایه جدید موجب شفافیت و درخشندگی پوست می‌شود… این ویدیو را از دست ندهید.

مراقبت‌‌های بعد از فیشیال

از دستکاری پوست و کندن جوش‌ها پرهیز کنید.

همه می‌دانیم که کندن و تخلیه آن جوش‌های ریز و مزاحم سرسیاه و سرسفید چقدر وسوسه کننده هستند، ولی اگر می‌خواهید پاکسازی برای شما اثر کند و پوستی زیباتر از همیشه داشته باشید، جلوی خود را بگیرید.
در طی پاکسازی پوست یکی از کارهایی که انجام می‌شود تخلیه جوش‌هایی است که قابلیت تخلیه شدن را دارد.

مراقبت‌های بعد از فیشیال

اگر جوش سرسیاه یا سرسفیدی روی صورت شما مانده باشد، یعنی این جوش هنوز آماده‌ی تخلیه شدن نیست یا به اصطلاح نرسیده است. هر تلاشی برای تخلیه این جوش می‌تواند باعث زخم شدن پوست و نهایتاً ماندن جای زخم روی صورت می‌شود.
پس اگر جوشی را تخلیه نکرده‌ایم، لطفاً به حال خودش رهایش کنید تا آماده تخلیه شدن بشود.

آرایش سنگین نکنید

برای فیشیال پوست لایه‌ی شاخی پوست برداشته می‌شود. این لایه سطحی‌ترین لایه پوست است و در فیشیال از این بخش سلول‌های مرده پوست برداشته می‌شود.
هم تخلیه ضایعات می‌توانند باعث قرمزی پوست شما شده و وسوسه‌تان کنند که قوی‌ترین کانسیلر خود را برای پوشاندن قرمزی استفاده کنید.

پاکسازی پوست در کلینیک دکتر خیرالهی در واقع یک پاکسازی عمیق است و تا حد ممکن به پوست فشار آورده‌ایم تا خودش را بازسازی کند.
بهترین کار این است که حداقل به مدت یک روز از آرایش سنگین و لوازم مراقبت پوستی قوی استفاده نکنید و به پوست خود استراحت بدهید. علاوه بر این به دلیل باز بودن منافذ، پوست مستعد به عفونت‌های باکتریایی است.

پس یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از فیشیال این است که از محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده نکنید تا سرم‌ها، کرم‌ها، لایه بردارهای استفاده شده در جریان پاکسازی اثرات خود را بهتر و بیشتر بگذارند.
البته جای نگرانی نیست از روز دوم یا سوم می‌توانید آرایش کنید یا از سایر محصولات بهداشتی و مراقبت‌های بعد از فیشیال استفاده کنید.

در زمان شست‌وشو با پوست‌تان مهربان باشید

پوست پس از پاکسازی فوق‌العاده حساس است و نباید به آن سخت بگیرید. بیشتر اوقات سرم‌ها و ابزار استفاده شده و همچنین ماساژ صورت باعث می‌شوند که سدهای محافظتی طبیعی پوست از بین بروند. برای همین بهتر است که در برنامه مراقبت‌های بعد از فیشیال برای شست‌وشو از یک شوینده آبرسان ملایم استفاده کنید.

شامپو بدن برای پوست‌های حساس انتخاب خوبی می‌باشد. این شامپو بدون این که به سدهای محافظتی پوست آسیبی بزند، پوست را تمیز می‌کند و عمل آبرسانی را هم همزمان انجام می‌دهد.
با وجود این که این شامپو، شامپوی بدن به فروش می‌رسد، به قدری ملایم است که می‌توانید برای صورتتان هم از آن استفاده کنید و به عنوان فیشیال صورت در منزل نیز به حساب می‌آید.
به جز این محصول، هر شوینده آبرسانی (Hydrating) که برای پوست‌های حساس (sensitive skin) تولید شده باشد، انتخاب مناسبی می‌باشد.

انواع روش‌های آبرسانی پوست

نخستین قدم برای آبرسانی پوست، نوشیدن آب است. رطوبت پوست شما از طریق آب داخل بدن تامین می‌شود. سعی کنید ۲ الی ۳ لیتر آب بنوشید. یادتان هم باشد چای و قهوه برای تامین آب بدن مناسب نیستند. این مواد خاصیت ادرار آوری دارند و حتی می‌توانند موجب کم آبی بدن هم بشوند. برای اطلاع بیشتر از انواع روش‌های آبرسانی پوست بر روی لینک کلیک کنید.

از تونرها استفاده نکنید

تونرها دسته‌ای از شوینده‌های پوستی هستند که قوی‌تر از شوینده‌های صابونی می‌باشند. تونرها می‌توانند آلودگی موجود در منافذ پوستی را هم پاک کنند. بیشتر تونرها بر پایه‌ی آب بوده و دارای اسانس‌های روغنی و گیاهی هستند.
پس از پاکسازی پوست از تونرهای شوینده استفاده نکنید. استفاده از تونرها یک تا دو روز پس پاکسازی پوست توصیه نمی‌شود.

به ویژه تونرهای بر پایه‌ الکل،  که خاصیت اگزفولیشن یا دارای مواد سفت کننده پوست هستند. این محصولات می‌توانند باعث تحریک و خشکی پوست شوند.
در واقع پس از پاکسازی پوست اصلاً نیازی به استفاده از تونر نیست، بدلیل اینکه روی پوست شما پاکسازی عمیقی صورت گرفته است و پوست از نظر زیستی و شیمیایی به تعادل رسیده است.

بیخیال سونا شوید

یکی از مراقبت‌های بعد از فیشیال این است که از قرار گرفتن در محیط‌های گرم شدیدا خودداری کنید. شاید سونای خشک و بخار محل مناسبی برای گذراندن بعد پاکسازی باشند ولی اینگونه نیست و توصیه نمی‌شود.

بعد از فیشیال جاهای گرم نرو

سونای بخار برای پوست خوب می‌باشد ولی کاری که انجام می‌دهد در فیشیال پوست برای شما انجام داده شده است. بخور یا رفتن به سونای بخار پس از پاکسازی پوست می‌تواند باعث حساس شدن و آسیب به مویرگ‌های پوست شده و ایجاد کبودی کند.

ماساژ بعد از پاکسازی ایده‌ی خوبی نیست

یکی از مراقبت‌های بعد از فیشیال در جریان ماساژ، صورت شما در تماس مستقیم با تخت ماساژ قرار دارد. این اتفاق هم احتمال عفونت پوستی را بالا می‌برد و هم باعث تحریک پوست حساس شما خواهد شد.
اگر نمی‌توانید جلسه ماساژ خود را لغو کنید، به ماساژور خود تاکید کنید که مراقب پوست‌تان باشد و اصلاً ماساژ صورت انجام ندهید. در جریان پاکسازی ما ماساژ درمانی ویژه‌ای روی صورت شما انجام خواهیم داد و ماساژ صورت اضافی باعث اختلال در اثرات پاکسازی خواهد شد.

اسکراب‌ها و لایه‌بردار استفاده نکنید

لایه برداری (Peeling) بیش از حد باعث آسیب دیدن لایه‌ی محافظتی پوست می‌شود و می‌تواند منجر به التهابات پوستی شود. معمولاً برای مراقبت‌های بعد از فیشیال در کلینیک خانه سفید از مواد لایه بردار فیزیکی یا شیمیایی خاصی استفاده خواهیم کرد که از لایه‌بردارها و اسکراب‌های خانگی بسیار موثرتر می‌باشند.

پوست شما برای مدت طولانی نیاز به لایه برداری نخواهد داشت ولی اگر به این کار اصرار دارید، حداقل ۳ الی ۴ روز به پوست خود استراحت دهید. در این مدت به همان شوینده‌ی ملایم بسنده کنید.

از داروهای ضد آکنه و دیگر روش‌های درمانی خانگی پرهیز کنید

زمانیکه از مراقبت‌های بعد از فیشیال حرف می‌زنیم مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید این است که افراط نکنید. این نکته به ویژه در مورد محصولاتی که پتانسیل تحریک کردن پوست را دارند مانند رتینوئیدها و رتینول‌ها، لایه‌بردارهای خانگی، شوینده‌ها و پاک کننده‌های قوی، و تونرهای حاوی سالیسیلیک اسید اهمیت بیشتری خواهند داشت.

این محصولات باعث می‌شوند که درخشش پس از پاکسازی به قرمزی ناخوشایندی تبدیل شود و عوارض فیشیال صورت پدیدار شود. در مورد ماسک‌های صورت هم بهتر است تا چند روز از آن‌ها استفاده نکنید.
بیشتر ماسک‌های خانگی به شکلی طراحی شده‌اند که باعث روشن کردن، لایه برداری یا درمان آکنه‌های پوستی بشوند. مواد به کار رفته در این ماسک‌ها می‌توانند پوست حساس شما را ملتهب کنند.
البته ماسک‌های آبرسان که حاوی موادی مانند هیالورونیک اسید هستند استثنا می‌باشند. این ماسک‌ها بهترین انتخاب برای مراقبت‌های بعد از فیشیال هستند.

مراحل انجام فیشیال پوست

مشورت لایه برداری
آماده سازیاستخراج آلودگی و جوش‌ها
پاکسازیماساژ
بررسی پوستماسک
بخور پوستتثبیت

مشورت

جلسه اول مشاوره در رابطه با پوست انجام می‌شود. اطلاعاتی راجع به مشکلات پوستی، رژیم، مقدار روزانه آب دریافتی بدن و مواد و محصولاتی که برای پوست استفاده می‌شود دریافت میگردد تا موادی که استفاده می‌شود به پوست آسیب نرساند.

مراحل انجام فیشیال پوست

آماده سازی

باید پوست صورت شسته شود و آرایشی نداشته باشید، موها نیز معمولا با حوله یا هدبند برای شما جمع می‌شود.

پاکسازی

فیشیال پوست (Facial facial) در ابتدا با پاکسازی صورت شروع می‌شود، معمولا با استفاده از پدهای نخی مخصوص و گلوله پنبه‌ای و محصولات پاک کننده، لایه بیرونی پوست تمیز می‌شود. گاهی این مرحله دو بار تکرار می‌شود تا از پاک شدن پوست اطمینان حاصل شود.

بررسی پوست

با استفاده از تاباندن نور روی سطح پوست و بررسی با ذره بین نوع پوست مشخص می‌شود و مشکلات عمده‌ی پوست نیز تعیین می‌شود تا روش و مواد مورد نیاز فرد استفاده شود.

بخور پوست

با استفاده از یک دستگاه پوست را بخور گرم خواهند داد تا باعث نرم شدن پوست شود و جوش‌ها نیز راحت‌تر از سطح پوست خارج شوند. بخور خاصیت آرام بخشی نیز دارد. البته اگر پوست خیلی حساس باشد از بخار آب استفاده نمی‌شود.

لایه برداری

با استفاده از روش‌های مکانیکی یا شیمیایی آنزیم و اسیدهای مخصوص لایه‌ی نازک از سطح پوست را که از سلول‌های مرده تشکیل شده است، از بین می‌برند. گاهی این مرحله حین بخور انجام خواهد شد. مواد شیمیایی لایه بردارهای قوی تری هستند که برای افرادی که پوست حساس دارند استفاده نخواهد شد.

استخراج آلودگی و جوش‌ها

در این مرحله به دلیل منافذ باز پوست در مراحل قبل، جوش‌های سر سیاه و سر سفید و آلودگی‌ها از زیر پوست خارج خواهند شد. ممکن است این مرحله برای بعضی از افراد مثلا افراد با پوست‌های حساس دردناک باشد.

ماساژ

برای تحریک پوست و عضلات صورت و جوان‌سازی، ماساژ انجام داده خواهد شد. این مرحله باعث افزایش جریان خون در پوست می‌شود و در نتیجه پوست شاداب و شفاف و ریلکس می‌کند.

ماسک

با توجه به نوع پوست و مشکلات آن ماسک مخصوصی تهیه می‌شود که باعث تقویت، شادابی، جوانی و روشن‌تر شدن پوست خواهد شد.

تثبیت

در مرحله نهایی برای تثبیت مراحل فیشیالی که انجام شد قبل از یک تونر، سرم، مرطوب کننده و یا کرم ضد آفتاب با توجه به ساعتی که مراجعه خواهید کرد روی پوست استفاده می‌شود که جنبه‌ی تقویتی نیز دارد.

هزینه فیشیال صورت

هزینه فیشیال صورت بسیار زیاد به روش انتخابی شما بستگی دارد. پاکسازی صورت با استفاده از دستگاه میکرودرم، حدودا از دیگر روش ها پر هزینه تر است. هزینه پاک سازی پوست میکرودرم به مهارت، تخصص ، مشکلات پوستی و دستگاه بستگی دارد. پس در نتیجه هزینه فیشیال در مراکز و شهر های مختلف، متفاوت خواهد بود و به عوامل تاثیر گذاری مثل کیفیت کار، معتبر بودن مرکز ، مهارت و تجربه پزشک متخصص پوست، نوع روش و دستگاه های مورد استفاده، بستگی دارد.

عوارض فیشیال پوست

تاکنون در مورد فیشیال صورت عوارض فیشیال گزارش نشده است. این تکنیک کاملاً غیرتهاجمی و بدون درد است. قرمزی‌های پس از فیشیال صورت کاملاً طبیعی است و خیلی سریع رفع می‌شود. دقت کنید که مرکز درمانی که انتخاب می‌کنید معتبر باشد تا خطر عفونت و قارچ برای پوستتان وجود نداشته باشد.

منافذ باز پوست

منافذ پوستی محلی هستند که فولیکول های مو و چربی از آن ناحیه خارج می شود. گمان می شود که منافذ باز پوست با تولید چربی (سبوم)، پیری پوست، آسیب ناشی از آفتاب و اندازه فولیکول مو در ارتباط باشد. روش های درمانی فعلی که بهترین متخصصان پوست برای درمان قطعی منافذ باز صورت به کار می گیرند، این عوامل را هدف قرار می دهد.

فیشیال صورت در منزل

فیشیال صورت در منزل، تکنیکی برای کمک به کاهش استرس، ایجاد آرامش و همینطور بهبود سلامتی پوست می‌باشد. فیشیال صورت در منزل یک شیوه مدرن درمان پوستی است که منفذهای پوست را پاکسازی و سلول‌های مرده پوست را رفع می‌کند و موجب جوانسازی و تغذیه پوست صورت شده و به آن ظاهری شاداب‌تر، جوان‌تر و سالم‌تر می‌بخشد.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌‌های بعد از فیشیال

مزایای فیشیال چه می‌باشد؟

از بین بردن جوش‌ها، کمک به رفع جای جوش، آبرسانی و لیفت حدودی پوست، کمک به سم زدایی از پوست، تنظیم PH پوست، افزایش نرمی و لطافت پوست

آیا فیشیال پوست خوب است؟

پزشک با بررسی پوست به این نتیجه می‌رسد که کدام روش فیشیال برای شما مناسب تر است و هم چنین محصول مناسب برای پوست‌تان نیز تجویز خواهد شد. این موارد از اهیمت بالایی برخوردار هستند، چرا که می‌توانند از بروز مشکلات پوستی پیشگیری کنند و پوست شما را در وضعیت خوبی نگه دارند.

آیا فیشیال صورت ضرر دارد؟

بسیاری از افراد، معتقدند که پاکسازی، مزایای ضدالتهابی و ضدپیری دارد، اما یافته های علمی، نتایج متفاوتی را ارائه کرده اند.

4.5/5 - (47 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی دکتر خیرالهی

10 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز.
   اگر منظورتون ماسک صورت برای جلوگیری از کروناست، باید حواستون باشه که به پوست صورت فشار وارد نشه.

 1. سلام
  اگه بعد از فشیال (حدود یک الی ۳ روز بعد) بریم لیزر صورت برای موهای زائد ضرر داره؟

  1. سلام دوست عزیز خیر فقط ممکنه به دلیل لایه برداری پوستتون حساس شده باشه و لیزر ملتهبش کنه

  1. سلام دوست عزیز مصرف الکل به دلیل داشتن قند بالا در ترکیب شیمیایی این محصول، کلا مناسب سلامتی پوست نیست. ولی در کل مصرفش ربطی به فیشیال نداره

   1. سلام وقت بخیر
    روی پوستم هنگام فیشیال و تخلیه جوشی که نرسیده بود، یکم دورتر از محل جوش، دایره ی کوچکی به شکل سوختگی ایجاد شد ، بخاطر اون دستگاهه بود ؟برای اون چیکار کنم زود خوب شه و ردش نمونه؟

    همچنین یه قسمت از پوستم متورم شده یکی دوسانتی، دلیلش چیه و چیکار کنم

    ممنون میشم راهنمایی کنین🌹

    1. سلام دوست عزیز
     متاسفم برای این اتفاقی که افتاده، اما بدون مشاهده حضوری و بررسی دقیق نمیشه تجویزی انجام داد، بهتره که به متخصص پوست مراجعه کنید.

 2. ۵ ساعت بعد از فشیال آبرسانی صورت ، میتونیم بریم بیرون که در معرض نور خورشید قرار میگیریم

  1. بهتره نور خورشید مستقیم به شما نخوره ولی درکل با مصرف ضد افتاب بی رنگ بله میتونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *